Bizi takip edin

Kadın

‘Sıra 103’üncü maddede’

->

-> 30

Kadınların direnişi sonucunda tecavüz suçlarını aklayan önerge oy çokluğu ile tasarıdan çıkarıldı ancak kadınlar ‘tehlikenin devam ettiğini’ ve ‘rıza yaşını 12’ye indiren madde’nin de tasarıdan çekilmesi gerektiğini söylüyor.

Tüm gerici yasalara karşı…

Adana EMEP İl Başkanı Sevil Aracı, bundan sonra da benzeri yasal düzenlemelere karşı mücadelelerinin süreceğini vurguluyor. “Tüm gerici ve kadın düşmanı düzenlemeler ortadan kaldırılıncaya kadar durmayacağız” diyen Aracı, istismar suçuna af önergesi geri çekilse bile rıza yaşının 12’ye indirilmesi ve 12 yaşında çocuğun cinsel istismara rızası var denilerek faillerin aklanmasını öngören TCK 103/1’in de görüşülme ihtimaline dikkat çekiyor.

Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyesi Pınar Türk, kadınların örgütlü mücadelesi sonucu tasarının geri çekilmesinin olumlu olduğunu ancak ‘tehlikenin devam ettiğini’ söylüyor. Komisyona çekilen tasarının tekrar meclis gündemine gelmeyeceğinin garantisi olmadığını ifade eden Türk, “Bizi mecliste temsil eden vekillerimiz yok” sözlerini ifade ediyor.

‘103. Madde bizimle düzenlensin’

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’ndan Tuğçe Sarıgül ise şu sözleri ifade ediyor: “Kadınlar yasanın tamamen geri çekildiğini düşünmüş olabilirler ama bu tamamen oyalama ve kandırma politikasından başka bir şey değil. Rıza yaşının 12’ye düşürülmesi gibi bir madde geçerliliğini korurken… TCK 103. Madde bizimle birlikte düzenlensin istiyoruz. Biz biliyoruz ki bu yasayla cezaevinde bulunan suçlular serbest kalacak.” HABER MERKEZİ