Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Şiddete maruz kalanların hikayesi: ‘Kadın Ölüleri’

->

-> 55

‘Kadın Ölüleri’ oyunu 25 Kasım’da izleyiciyle buluşuyor. Şiddet gören kadın ve cinsel istismara maruz kalan çocukları anlatan oyunda rol alan Eylem Öden, oyunda geçen annenin bir repliğini ‘11 yaşındaki evladımın hamile olması mı yoksa bu eylemi çocuğuma yaşatanın en yakınım olması mı acı’ diye aktarıyor

ask-Kara Tiyatrosu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde “Kadın Ölüleri” adlı oyunu sahneye koyuyor. 25 Kasım’da Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde galası yapılacak oyun kadınların, töre, aile içi şiddet, ensest ilişkiler sonucu öldürülmeleri ve intihara sürüklenişini konu alıyor. Aynı zamanda toplumsal bir yüzleşme olan oyunda birbirinden farklı kadınların temelinde aynı olan hikayeleri yer alıyor. Oyunda rol alan Eylem Öden, “Bir kadının dramını bu kadar şeffaf anlatması yıkılan inancımın tekrar kazanılmasına sebep oldu” diyor.

11afisİki ayrı kadın dramı

Öden, “Yönetmenle oyun için ilk buluşmamızda elinde bir kitapla geldi , ‘Oyun bu kitapta’ dedi. Eve gider gitmez bir solukta okudum. Boğazım düğüm düğüm yüreğim paramparça okudum. Öyle imgeler var ki nasıl yani dedirtiyor insana” diyerek oyunun içeriğine dikkat çekiyor. Oyunda cinsel istismara dikkat çekildiğini aktaran Öden, “Oyun iki ayrı kadın dramı. 14 yaşında birileri tarafından defalarca tecavüze maruz kalan bir çocuk. Diğer rolde ise anneyim ve 11 yaşındaki çocuğumun hatta bebeğimin hamile kalmasına tanık oluyorum. Acaba 11 yaşındaki evladımın hamile olması mı yoksa bu eylemi çocuğuma yaşatanın en yakınım olması mı acı” diye aktarıyor.

Zihniyet var oldukça şiddet bitmez

“İnsanlık tarihi boyunca ilk sınıfsal ayrışma adeta kadın ve erkek gücü ve emeği üzerinden şekillenmiş, günümüzün yarı feodal yarı kapitalist toplumlarına dek kadın hep ikinci sınıf insan olarak muamele görmüştür” diyen Öden, kadınların birbirinin halinden anlayarak dayanışma içerisinde olması gerektiğini söyledi. Şiddet uygulamada sınıfsal farklıkların olmadığını söyleyen Öden, “Dünyanın her yerinde şiddete maruz kalıyor kadınlar ve Türkiye’de şiddete uğrayan kadınların bir çoğu korktukları için saklıyorlar. Şiddeti onaylayan meşrulaştıran zihniyet var oldukça kadına şiddet bitmeyecektir” diye vurguladı.

Susuyorsak şiddetin parçasıyız

Tanık olunan şiddete onay veriyor ya da sessiz kalınıyorsa şiddetin bir parçası olunduğuna dikkat çeken Öden, “Adil, eşit, şiddetsiz bir dünyada yaşamak ümidiyle tüm kadınların sesi olmaya devam edeceğim” diyor. Öden, son olarak “Umut ediyorum ki kadınlarımız mücadele ile cinsiyet ayrımı olmadan adil, üretken, eşitlikçi bir topluma kavuşup hak ettikleri yere geleceklerdir” diye belirtiyor. Oyun, 26 Kasım tarihinde de Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde temsil verecek. İSTANBUL