Bizi takip edin

Haber

Saldırı altında 13 gün

->

-> 13

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart’ta başlayan sokağa çıkma yasağı, yaklaşık 9 ay sonra kaldırıldı. Yasak döneminde kentte 13 gün kalan Tünç ailesi, yaşadıklarını anlattı. Eşi ve 5 çocuğuyla iki göz odalı evlerinde yaşadıklarını anlatan Emin Tünç, yasağın başlangıcı ile birlikte “Teslim olun” anonsları yapıldığını sonrasında da yoğun bir çatışma yaşandığını belirtti. 24 saat boyunca silah ve top seslerinin kesintisiz bir şekilde geldiğini, 5 çocuğuyla tedirginlikle yaşadıklarını söyleyen Tünç, “13’üncü gün yakınımıza da saldırı oldu. Eve çok fazla kurşun isabet etmeye başladı” dedi.

Evi karargah yapılmış

Tünç’ün eşi Fehime Tünç de, çocuklarının silah sesinden etkilenmemesi için sürekli olarak televizyonun sesini yükselttiklerini belirterek, “5 dakika ara verildiğinde ancak yemek yiyebiliyor ya da uykuya dalabiliyorduk” dedi. Kenti terketmeden önce aklına ilk gelen şeyin Cizîr’deki (Cizre) bodrumlarda öldürülen Mehmet Tunç olduğunu söyleyen Tünç, geri döndüklerinde evlerinin karargah olarak kullanıldığını gördüklerini anlattı.

Mahallede kalan ve adını vermek istemeyen bir yurttaş ise tank top saldırılarının yanı sıra daha büyük saldırılara şahit olduğunu ifade etti. Dicle Mahallesine helikopterlerle iki kez gaz atıldığını iddia eden yurttaş, aldığı elma kokusunun ardından kentten çıkmak zorunda kaldığını söyledi. Aynı kişi, kentten çıkarken çok daha önemli bir şeye tanıklık ettiğini söylüyor, 5 silahsız gencin kentten çıkarken katledildiğine şahit olduğunu belirtiyor. ŞIRNEX