Bizi takip edin

Haber

Kürt Siyasetçi Ahmet Türk tutuklandı

->

-> 26

Kürt Siyaseti’nin en önemli isimlerinden biri olan Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, dört günlük gözaltı süresi sonunda adliyeye götürüldü. Türk tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı

Barışın en önemli elçilerinden biri olarak gösterilen Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, savcılığa çıkarılmak üzere adliyeye götürüldü. Savcılıkğın ardından Türk tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

‘Ömrüm barış mücadelesiyle geçti’

Sulh Ceza Mahkemesi’nde savunma yapan Türk, “Sağlığım için riskli bir karar. Ömrüm barış mücadelesi vermekle geçti. Yıllar boyunca halkım için çalıştım. Hakkımda verilen karar kesinlikle siyasidir. Gizli tanık ifadelerini kabul etmiyorum, iftiradır” dedi.

Mardin E Tipi Cezaevi’ne götürülen Türk’ün avukatı Erdal Kuzu ise, yapılan suçlamalara itiraz ettiklerini söyledi. Soruşturmanın hala devam ettiğini belirten Kuzu, dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle tutanak beyanının kendilerine verilmediğini belirtti. Ahmet Türk’ün, Silivri Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Ahmet Türk’ün emniyette ifade vermeyerek susma hakkını kullanmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınınan ardından yerine kayyum atanan Türk, 21 Kasım’da evine yapılan baskın ile gözaltına alınmıştı.

Baykal’dan Türk ailesine ziyaret

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 21 Kasım’da gözaltına alınan ve dün mahkemeye sevk edilen Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün ailesini ziyaret etti.

MÊRDÎN