Bizi takip edin

Kadın

‘Faşizmi kadınlar yıkacak’

->

-> 44

25 Kasım Şiddetle Mücadele Günü kapsamında kadın örgütleri ‘alanlarda örgütlü mücadele’ çağrısında bulundu. KJK, ‘Örgütlü kadının radikal direnişinin yıkamayacağı hiçbir erkek faşizmi yoktur’ derken; DKH’li kadınlar ise, ‘Kadınlar örgütlenmeli, birleşmeli, alanlarda olmalı’ çağrısı yaptı

Tüm dünyada her geçen gün artan kadına yönelik şiddete karşı kadınlar da mücadelelerinden geri adım atmıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle erkek-devlet şiddetine karşı alanlarda olacak. Kadınlar, şiddete karşı daha çok sesin çıktığı 25 Kasım etkinliklerine katılım için tüm kadınlara çağrı yapıyor.

‘Birleşik mücadeleyi büyütelim’

6-gulden-coskun25 Kasım etkinlikleri kapsamında İstanbul’da kadın örgütleri tarafından 25 Kasım günü Taksim Tünel’den meydana kadar yürüyüş gerçekleştirecek. 25 Kasım Komitesi’nde yer alan Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Dönem Sözcüsü Gülden Coşkun, kadınlara dönük saldırıların artarak devam ettiği bu günlerde “kadınların daha fazla sokağa çıkması ve söz söylemesi gerektiğine” dikkat çekti. Kadınlara çağrı yapan Coşkun, “Devlet artık kadınların korkmadığını, sokaklarda olduğunu görüyor. Kadınlar saldırılara karşı daha fazla sokağa çıkmalı ve söz söylemeli. Kadınlar tek tek mücadele yürütmek yerine birleşik kadın mücadelesi yürütmeli” dedi. DKH Üyesi Ela Karakuş ise kadın mücadelesi karşısında korkan iktidarın da şiddetinin arttığını dile getirdi. İktidarın kadına yönelik saldırıları engellemek yerine desteklediğine işaret eden Karakuş, “Kadınlar örgütlenmeli, birleşmeli, alanlarda olmalı, savaşmalı; çünkü başka çıkar yolu yok. Mücadeleyi büyütmemiz ve sokakları terketmememiz gerekiyor” diye konuştu.

Şiddet engellenmeden faşizm engellenemez

6-ela-karakus25 Kasım dolayısıyla Kürdistan Kadınlar Topluluğu (KJK) Koordinasyonu, yazılı bir açıklama yaptı. Günümüzde kadınların anlık olarak şiddet sarmalı içinde yaşadığı ifade edilirken, “Kadın özgürlük mücadelemiz erkek aklının zirvesini temsil eden faşizme karşı küresel direnişi yükseltecek, özgür ve eşit yaşam kadınlar öncülüğünde inşa edilecektir” denildi. ANF’de yer alan habere göre açıklamada, dünyada kadına yönelik şiddetin hiçbir zaman bugünkü boyuta ulaşmadığına işaret edilirken, şunlar kaydedildi: “Kadına karşı şiddet kullanma anlayışı engellenmeden faşizm, savaşlar, eşitsizlikler, adaletsizliklerle mücadele edilemez. Kadın öncelikle özgürleştirilmeden toplum özgürleştirilemez. Bu temelde Kürt Kadın Özgürlük Hareketi olarak bugün de bütün kadınları ve tüm ezilenleri erkek egemen sisteme karşı ortak mücadele ve dayanışmaya çağırıyoruz. Örgütlü kadının radikal direnişinin yıkamayacağı hiçbir erkek faşizmi yoktur. Kadına karşı şiddete dur demek topluma karşı şiddete dur demektir.”

‘Her gün bir mücadele günü’

25 Kasım nedeniyle dünya genelinde olduğu gibi Rojava’da da kadınlar şiddete karşı alanlara çıkacak. Kadınların Rojava’daki çatı örgütü olan Kongreya Star Sözcüsü Evin Siwed, 25 Kasım’a ilişkin görüşlerini dile getirdi. Rojava’da her günü “şiddetle mücadele günü” olarak geçirdiklerini dile getiren Siwed, bu mücadeleyi yürütürken, tüm kadın mücadelelerinden ve Kadın Özgürlük Hareketi’nin mirasından beslendiklerini dile getirdi. ANF’den Beritan Sarya’ya konuşan Siwed, “Rojava’da bütün kurumlarda ve demokratik özerk yönetimde eşbaşkanlık, eşit temsiliyet sistemi var. Fakat bütün bu sistemin oturması ve işlemesi için Rojavalı kadınlar olarak sürekli bir mücadele içerisindeyiz” ifadelerine yer verdi. Bu yıl 25 Kasım’ı Türkiye’nin saldırıları altında karşıladıklarını kaydeden Siwed, şunları kaydetti: “Hedefte başta Kürtler olmak üzere halklar ve kadınlar var. Kuzeyde Kürt kadınlarına amansızca saldırıyor. Tecavüz yasasını geçirerek tüm kadınların iradesini kırmak istiyor. Tüm dünya kadınları 25 Kasım’da Rojava toplumlarının ve kadınlarının sesine ses olup işgalci Türk devletine karşı bulundukları her alanda tavır almalı ve kendi devletlerini de bu noktada Türk devletine tavır almaya zorlamalılar.”