Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Emekçiler aralıkta alanlara çıkıyor

->

-> 8

Çıkarılan KHK’lerle birçok kamu emekçisi ihraç edilirken KESK ihraçlara karşı alanlara çıkıyor. Aralık ayında alanlara çıkacak emekçiler birçok kentte miting yapacak, emekçiler 20 Aralık’ta ise Ankara’ya yürüyecek

OHAL ilanından sonra peşpeşe çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) görevden alınan birçok sendika üyesi, son olarak çıkarılan 677 ve 678 Sayılı KHK ile de ihraç edildi. Üyelerinin birçoğu görevden alınan ve ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), OHAL ve KHK karşı düzenleyecekleri eylem programını açıkladı.

Dayanışma eylemleri yapılacak

Konfederasyonun genel merkezinde yapılan toplantıda programı açıklayan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, ihraç edilen KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve SES MYK üyesi Fikret Çalagan’dan sonra Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan’ın da açığa alınan KESK yöneticileri arasına eklendiğini belirtti. Önümüzdeki dönemde birçok eylem ve etkinliklerle yaşanan saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini belirten Köse, saldırıları püskürtmek için açığa alınan ve ihraç edilen kişilerle dayanışmayı yaygınlaştıracaklarını belirtti.

5 kentte miting

8 Aralık’ta KESK’in 21’nci kuruluş yıldönümünde “Dünden bu güne direnenler buluşuyor” sloganıyla Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda “Dayanışma Şenliği” düzenleyeceklerini belirten Köse, 10-11 Aralık’ta ise Mersin, Samsun, Wan, İstanbul ve İzmir’de “Haklar, OHAL ve KHK’lardan önce gelir! İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız” sloganıyla mitingler düzenleyeceklerini belirtti.

Ankara’ya büyük yürüyüş

20 Aralık’ta da, “İşimi Ekmeğimi Geri istiyorum” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya “Emekçi Yürüyüşü” yapılacağını belirten Köse, yürüyüşün Ankara’da büyük bir eylemle son bulacağını belirtti. Köse, öncesinde ise 15 Aralık’ta, tüm illerde emekçilerin 2017 bütçesine karşı basın açıklaması yapılacağını belirtti.

 

ANKARA