Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Dolar yükseliyor zamlar kapıda

->

-> 13

Doların hızla artışı karşısında hükümet her ne kadar “Vatandaş rahat olsun. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır” dese de yeni yıla girmeden iğneden ipliğe bir çok ürüne fahiş oranlarda zam gelecek. 2016 yılının başından bu yana dolar TL karşısında yüzde 16 değer kazanırken, bu oranlar aralık ayı başından itibaren ürünlere yansıtılacak. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre teknoloji ürünlerine, beyaz eşya, akaryakıt ürünlerine zam gelecek. Başta yeni ÖTV düzenlemesi olmak üzere ithal otomomobillere de zam kapıda. Aralık ayında netleşecek olan yeniden değerleme oranlarıyla birlikte bazı ürünlerde zam oranı yüzde 15-20’yi bulacak. Kiradan ekmeğe, elektriğe, suya her kaleme zam beklenirken, asgari ücretin ise yeni yılda en fazla 100 TL artması bekleniyor. Akaryakıt dağıtım şirketleri gece yarısından geçerli olmak üzere Benzin grubuna 16 kuruş motorin grubuna da 11 kuruş zam yaptı. Buna göre yeni oluşan fiyatlara göre; benzinin litresi İstanbul’da 4,95’den Ankara’da 4,97’dan İzmir’de ise 4,95’den satılıyor.

Ürünler depoya

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değerinde yaşanan sert düşüş reel sektör dinamiklerine de yansıdı. Dövizin daha da yükseleceği beklentisiyle esnaflar ürünleri raflardan çekiyor. Uzmanlara göre, döviz yükseldikçe raftaki ürünün fiyatı da yükseliyor. Esnaf, döviz daha da yükselecek diye bütün ürünlerini piyasadan çekti. 30’dan fazla sektör dövizdeki yükselişi 2017 başında satış rakamlarına yansıtmayı planlıyor. Bu da stokçuluğu patlattı. Hammadde ithalatı nedeniyle girdi maliyetleri yüzde 30’a varan oranlarda artan hazır giyimciler de zam için yılbaşını bekliyor.

Erdoğan’dan faizleri indirin çağrısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bankacılara seslenerek “Lütfen faizleri indirin” dedi. “Uluslararası camiada para münasebetinde hep doların baskısı altında kalmamalıyız” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Bakıyorsunuz, dolarizasyonları idare edenler durdukları yerde çok ciddi paralar kazanıyorlar. Ben de dedim ki yeni bir adım atalım, altın borsasını güçlendirelim. Altın borsası üzerinden münasebetlerimizi geliştirelim” diye konuştu.

Hükümet alarma geçti

Doların rekor üstüne rekor kırması ve ekonomideki kötü gidişat, hükümeti alarma geçirdi. Dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanması beklenen ancak son anda ertelenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, “Ekonomiyi 7/24 izliyoruz, dalgalanma bir süre daha sürecek” diyerek “ABD seçimlerinden sonra favori gösterilen adayın değil, Sayın Trump’ın seçimleri kazanmasıyla bir dalgalanma başladı. Dolar bütün dünyadaki para birimlerine göre değer kazanmaya başladı. Elle gelen düğün bayram. Mesele budur. Biz Türkiye ekonomisinin gidişatını aynen kalbin çalışması gibi izliyoruz. Bu bir müddet daha devam edecek” dedi. ANKARA