Bizi takip edin

Haber

‘Delilleri yok etmek için evi yaktılar’

->

-> 17

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesi Çelebibağı Mahallesi’nde asker ve polisler tarafından ateşe verilen evde yanarak yaşamını yitiren Hediye Ataman’ın kardeşi Harun Polatcanlı, otopside ablasını eteğinin kalan bir parçasından tanıdığını anlattı. Otopsi yapılan ancak tanınmayacak durumda olan Ataman’ın cenazesinin tamamen yandığını dile getiren Polatcanlı, “Hediye ablamın ve yeğenimin fotosunu beraber çekmiştim o eteği de oradan hatırlıyordum. Oradan teşhis edebildim. Cenaze tamamen yanıp kül olmuştu” dedi.

‘Selasını dahi okutmadılar’

8-hediye-kardesCenazeyi alırken karşılaştıkları zorlukları dile getiren Polatcanlı, ablası Hediye için okutulması istenen selanın dahi engellendiğini söyledi. Polatcanlı “Cenazeyi gece defin edecektik selasını okumadılar. Ablamın selasının okunmama nedeni ise PKK’li olduğu içinmiş. Ablamın PKK’li olmadığını bütün herkes ve kendileri de biliyorlar. Evde biri ya da birileri olmuş olsaydı neden onların cenazeleri çıkmadı. Şimdi de bu katliamı yapanlar kendilerini temize çıkarıp kurtarmaya çalışıyor. Evin içinde ‘PKK’li varmış’ söylemleri ile kendilerini kurtarma çabaları içerisindeler” ifadesinde bulundu. Polis ve askerin delilleri ortadan kaldırmak için evi yaktığını söyleyen Polatcanlı, “Ablamın evi tarandıktan sonra ev ateşe verilmiş. Ablamın herhangi bir örgüte üye olmadığını devlet de biliyor” dedi.

Çatışma yok polisler kaza yaptı

Ana akım medya da yer alan çatışma ve 3 polisin yaralandığı haberlerine de değinen Hediye Ataman’ın kardeşi Harun Polatcanlı, “Hastaneden aldığımız bilgilere göre buraya ya da başka bir yere giderken zırhlı araç devrilerek kanala düştüğü duyumunu aldık. Polisler orada ufak tefek sıyrıklar almış. Bu katliamın peşini bırakmayacağız. Şuanda bile yaratılmak istenen hava ‘PKK’liymiş’ gibi taziyesi abluka altına alınmış. Panzerler akrepler çevremizi sarmış. İnsanları diri diri yakmanın bir cezası olmalı” diye konuştu. WAN