Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

AP kararı sonrası dolarda yeni rekor

->

-> 136

Merkez Bankası’nın faiz karı açıklaması sonrası düşen dolar, AP’nin ‘Müzakereleri durdurun’ kararının ardından tekrar yükseldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ardından bugün toplanan Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, en kritik faiz kararını açıkladı. Açıklama sonrası gün içinde 3.4208’i yakalayan dolar 3.3703’ün altına indi. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun (AP) “Türkiye ile müzakereler durdurulsun” kararı sonrası dolar yeniden 3.44’e yükseldi. Saat 16.00 sıralarında 3.44 lira ve euro da 3.63 seviyelerine yükselerek yeni rekorlar kırdı. Daha sonra dolar 3.43-3.44 lira, euro da 3.62.-3.63 lira aralığına çekildi.

MB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50’den yüzde 8’e, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 8,25’ten yüzde 8,50’ye yükseltirken, gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25’te sabit tuttu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Borsa İstanbul’da yaptığı konuşmada, dolardaki artış ve piyasalardaki dalgalanmaları hatırlatarak, “Merkez Bankası bağımsızdır dediler ama ben siyasetçiyim. Resmen müdahale yetkim yok ama ben de eleştirimi yapacağım” açıklaması yapmıştı.

Bedeli emekçiler ödedi

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, son dönemde döviz kurlarında yaşanan gelişmelerin kamu emekçilerinin maaşlarına yansımasını araştırdı. Döviz kurlarında yaşanan artışa bağlı olarak kamu emekçilerinin maaşlarının dolar bazında 8 yıl geriye gittiği belirtildi. Dolar kurundaki artış 2008 yılına göre ortalama kamu emekçisi maaşını yüzde 13,9, en düşük dereceli kamu emekçisi maaşını ise yüzde 5,8 oranında eritti.

‘MB siyasi baskı altında ‘

Standart ile Pors (S&P) kıdemli direktörü Frank Gill Dubai’de yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin “Trumpflasyon”un yarattığı riskte ön sıradaki ülkeler arasında bulunduğunu söyledi. Gill, Türkiye’de Merkez Bankası’nın “yoğun siyasi baskı altında” olduğunu, bankanın net döviz rezervlerinin düşük olduğunu ve şirketlerin açık döviz pozisyonlarının bilanço şoku riski taşıdığını belirtirken, özel sektör bilanço şoku olması durumunda, bu gelişmenin yatırımlara zarar vereceğini belirtti. Gill, “Sermaye çıkışları gördüğünüzde, bu durum para birimini vuruyor, bu da güveni etkileyecek ve o da büyümeyi etkileyecek” dedi. Türkiye’de yurt içinde yerleşiklerin artık dolar satmadığını vurgulayan Gill, “Çünkü finansal ve siyasi istikrar ile ilgili birçok endişe var” diye konuştu.

HABER MERKEZİ