Bizi takip edin

Köşe yazarları

Ahmet Türk’ü tutuklamak kolay, Sen Mr. Dollar’ı tutuklasana

->

-> 52

“Yarın AP’de oylama yapacaklarmış. Buradan Tüm dünyaya sesleniyorum. Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim gözümüzde hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur.”

Vallahi çok güzel. Tam da Erdoğanlık bir açıklama. Ancaaaaakkkkk….

Bu yüksekten atmalar, hoplayıp zıplamalar, esip gürlemeler, bağırmalar ve naralanmalar bilelim ki artık “karşılıksız” değil.

Düne kadar bizimki “sen kimsin ya” dediğinde, dediği çoğu zaman karşılıksız kalıyordu. Şimdi öyle değil.

Öyle değil çünkü, AB’ye “sen kimsin ya” demek başka, “Mr. Dollar”a “sen kimsin ya” demek hepten bir başka. Sen diyelim ki, Obama’ya kafa tuttuğunda, adamın edebi ya da diplomatik feraseti sana kafa tutmaya yol açmayabilir. Ama “Mr. Dollar’a” kafa tutmaya kalktığında, bu “bıçkın hergele” sana “kafa atar.”

Atıyor da…

Dolar şu anda artık 3.40’a dayandı.

AB bu yazı yazılırken Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerini muhtemelen donduracak… “Müzakere donunca” dolar donmayacak. Tersine
fırlayacak.

Fırlayınca, dış borç yükü taşınmaz hale gelmeye başlayacak. Şu anda Türkiye’nin dış borcu 412 milyar dolar. Hesaba vurun kat TL olduğunu görün. “Mr. Dollar” Türk kapitalizminin temellerine saldırıya geçti.

Öyle olunca da her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı, dolardaki bir centlik yükselmede cebindeki parayı kaybetmekte. Halk fakirleşmekte.

Kim bu işin sorumlusu?

Saray vatandaşı Kürd’e “düşman” edip, yürüttüğü saldırıları ona kabul ettiriyor. Cumhuriyet okumayan vatandaş Cumhuriyet yazarlarının hapse girmesini umursamıyor. Ahmet Türk’ü tanımayan AKP seçmeni, onun tutuklamasına aldırmıyor…

Ancaaaakkkk…

O vatandaş cebindeki kuruşları her gün büyük bir dikkatle sayıyor. Şimdilik aklı dolar-TL orantılarına ermese de, az sonra “acaba cebim mi delindi hanım” diye bir “maço” nara atacak. Sonra “hanımın” bu delikte suçunun olmadığını anlayınca, “kim deliyor cebimi” demeye başlayacak.

Bizim işimiz de o vatandaş anlayana kadar “cebini Erdoğan deliyor” diye konuşup, yazmak.

Düşünün Rus uçağının düşürülmesi Türk turizmini mahvetti. Şirketlerin bir kısmı iflasa yuvarlandı. Yurttaşlar işsiz kaldı. Esnaf kepenk kapattı. TÜSES adlı kuruluş Saray’ın emriyle düşürülen uçağın Türkiye ekonomisine yılda 11 milyar dolarlık zarar verdiğini açıklamıştı.

Üç ay boyunca Rusya’ya “sen kimsin ya” diyen Erdoğan Gde, bunca yıkıma neden oldun” diyemedi. Ama bilin ki, “Mr. Dollar” Saray’ı bombaladıkça, vatandaşın Saray’dakine “sen kimsin ya” demesi yakındır.

Ne diyor Cumhurbaşkanı, tekrar yazalım: “Yarın AP’de Türkiye’de oylama yapacaklarmış. Buradan Tüm dünyaya sesleniyorum. Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim gözümüzde hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur.”

Mr. Dollar Erdoğan’a yanıt veriyor: Vardır.

Doların “kıymet-i harbiyesi” şu anda 3.40’tır.

Vatandaş “sen kimsin ya” demeden önce, Mr. Dollar Erdoğan’a “sen kimsin ya” diyor. Daha da diyeceğe benziyor.

Bu gidişin ilk sonucu nedir?

“Tecavüzcüyü evlendirme” yasasında duvara toslamadır. Bu çok ciddi bir durumdur. Sindirilmiş milyonlara “demek ki bu ceberrut rejimi geriletmek mümkünmüş” gerçeğini yeniden hatırlatmıştır.

Saray rejiminin “geri adım atması”, bu hangi konuda olursa olsun, onun “korktuğunun” en büyük işaretidir. Vatandaş, “MHP’yi de kızdırmamak” için geri adım atan Erdoğan’ın yarın Başkan olduğunda “tecavüz yasasını” yeniden gündeme getireceğini düşünmeye başlamıştır.

Sizce AKP içindeki kadınların bu muhalefetinin diğer yüzü nedir?

Yakında başlayacak AKP içi “FETÖ’cü” tasfiyesinden duyulan büyük endişenin dışa vurmasıdır. Erdoğancı yasaya baş kaldıran kadınların arasında emin olun Cemaat’e çok yakın olanlar da var.

Her ne ise…

Doların ateşi yükseliyor. Ve Saray yüksek ateşin getirdiği hummayla zangır zangır titriyor. Geçmiş olsun…

Haa. Bu arada HDP’li vekil Ziya Pir, hem de NATO Parlamenterler Grubunun Komisyon Başkan Yardımcılığına, NATO üyesi parlamenterler tarafından oybirliği ile seçildi. Komisyon da olsa NATO’nun başına HDP’linin geçmesi, NATO’nun Erdoğan’a “sen kimsin ya” demesine pek benziyor.