Bizi takip edin

Haber

14 gündür gözaltında olan HDP danışmanları serbest…

->

-> 51

Amed ve Ankara’da yapılan eş zamanlı baskın ile gözaltına alınan HDP’li 5 danışman, 14 gün sonra sabah saatlerinde savcılığa çıkarıldı. Savcılık ifadelerinin ardından danışmalar ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yasama faaliyetlerinde milletvekillerine yardımcı olan 5 danışman, 11 Kasım’da Amed ve Ankara’da eş zamanlı olarak yapılan baskınlarda gözaltına alınmalarının ardından bugün savcılığa çıkarıldı. 14 gündür Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan danışmanların emniyet ifadeleri birkaç gün önce alınmıştı. Savcılık işlemleri devam eden danışmanlar, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair Anayasa Komisyonu görüşmelerinde yaşanılanlar ve sosyal medya paylaşımları gözaltı gerekçesi olarak gösteriliyor. Savcılığa sevk edilen danışmanlar “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı.

Tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Olcay Çelik gözaltına alındığı günden bu yana açlık grevindeydi. Çelik ile birlikte KHK ile ihraç edilen Grup Danışmanı Zülküf Kurt, Wan Milletvekili Nadir Yıldırım’ın danışmanı Murat Gökdağı, Amed Milletvekili Ziya Pir’in danışmanı Muhammed Kaya ve Mêrdîn Milletvekili Mithat Sancar’ın danışmanı Metin Kümek gözaltına alınmıştı.