Bizi takip edin

Kadın

100 bini aşkın kadın şiddete uğradı

->

-> 22

Almanya’da yayınlanan son verilere göre her yıl 100 bini aşkın kadın eş şiddetine maruz kalırken, yüzlercesi yaşamını yitiriyor.

Federal Kriminal Dairesi (BKA) tarafından yayınlanan 2015 verilerinde, erkek veya kadın eşler tarafından 127 bin şiddet vakası kayıtlara geçti. Şiddet vakalarının yüzde 82’sinde mağdurların kadınlar olduğu belirtilen verilere göre, 2012 yılından bu yana şiddet vakalarında yıllık yüzde 5,5’lik artış yaşandı.

BKA verilerine göre, her yıl 65 bin 800 vakada ‘kasıtlı hafif yaralama’ tespit edildi, 331 şiddet olayı ise ölümle sonuçlandı. Aile içi şiddete ilişkin konuşan Federal Aile Bakanı Manuela Schwesig, şiddet olaylarının takip edilerek, cezai yaptırım uygulanmasının önemine dikkat çekti.

BKA Başkanı Holger Münch ise aile içi şiddetin halen ciddi anlamda ‘karanlık bir alan’ olarak kalmaya devam ettiğini söyledi. Münch, birçok vakada şiddete uğrayan bireylerin kendi durumlarını ‘çıkmaz yolda’ gördüklerini, bundan dolayı da yetkili kurumlara başvurmadıklarını kaydetti. BERLİN / ANF