Bizi takip edin

Rojava

TSK’nin Minbic’e saldırıları sürüyor

->

-> 13

Türkiye ve ona bağlı grupların Minbic’e yaptığı saldırıyla başlayan çatışmalar sürüyor. Çatışmalarda öldürülen çetelerden birinin üzerinde Türkiye kimliği çıktı, bir tank ise imha edildi. Bu arada TSK, Exterîn’e askeri üs kuruyor

Türkiye ve ona bağlı grupların 21 Kasım günü Minbic Askeri Meclisi’nin denetimindeki Şêx Nasir, Îlan ve Qertwêran köylerlerine yaptığı saldırılar sonrası başlayan çatışmalar dün de devam etti. Türkiye’nin obüs topları, füze ve havanlarla yaptığı saldırılara Minbic Askeri Meclisi savaççıları sert yanıt verdi.

Şêx Nasir Köyü’nde yaşanan çatışmalarda öldürülen bir çetecinin üzerinden Türkiye kimliği çıktı. Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, Çetecinin üzerinden çıkan Türkiye kimliğine ilişkin detaylı bilgilerin ise daha sonra açıkalanacağını belirtti.

Bu arada Hawar Haber Ajansı önceki akşam imha edilen tankın görüntülerini yayımladı. Görüntülerde imha edilen tankın alev topuna döndüğü görülürken; ölü ve yaralı sayısı hakkında ise net bilgiler elde edilemedi.

DAİŞ çetelerinin 20 Kasım günü Türkiye ve ona bağlı grupları Qebasîn Kasabası’ndan çıkarmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Minbic Askeri Meclisi’nin denetimindeki Îlan, Şêx Nasir ve Qertwêran köylerine hava saldırısı düzenlemişti. Türkiye’nin saldırılarında Minbic Askeri Meclisi’nin bir savaşçısı ile Rojava Gençlik Birliği’nin 2 üyesi yaşamını yitirmişti. Türkiye’nin bombaladığı köylerde halka ait onlarca ev kullanılmaz hale geldi. Bu arada TSK’ye ait insansız hava araçlarının da Minbic’in batısında keşif uçuşları yaptığı belirtildi.

TSK Exterîn’de askeri üs kuruyor

“Fırat Kalkanı” isimli harekatla Kuzey Suriye topraklarına giren TSK, Şehba’ya bağlı Exterîn Kasabası’nda yeni bir askeri üs inşa ediyor. Bölgede kalıcı olmak isteyen Türkiye, daha önce de askeri üsler kurmuştu. TSK bir hafta önce de Şehba bölgesine 90 tank ve zırhlı araç sevketmişti.

Arap aşiretleri saldırıları kınadı

4arap-asiretTil Koçer Halk Meclisi ve kentteki aşiretlerin kanaat önderleri, Türkiye’nin Minbic’e yönelik saldırılarını kınadı ve bu saldırıların Türkiye’nin Suriye politikasındaki siyasi yenilgisinin göstergesi olduğunu belirtti. Arap aşiretleri adına basın metnini okuyan Til Koçer Halk Meclisi Eşbaşkanı Sêf Mihemed Hakim, “Til Koçer’deki Arap aşiretleri olarak Türk devletinin Minbic halkına yönelik saldırılarını kınıyoruz. Bu saldırılar Erdoğan’ın bölgedeki siyasetinin yenilgisinin göstergesidir. Uluslararası güçlerin bu saldırılar karşısında sessizliğini bozması ve saldırıları kınaması için çağrı yapıyoruz” dedi.

MINBIC / ANHA