Bizi takip edin

Rojava

TSK Minbic’te 6 sivili katletti

->

-> 16

Türkiye’ye ait savaş uçakları Minbic’in batısında bulunan Qirtwêran köyüne yönelik hava saldırısı düzenliyor. TSK ve bağlı grupların 3 gündür devam eden saldırılarında dün akşam Minbic’in batısındaki Sebwêran köyünde 2’si çocuk 6 sivil katledildi, 2’si çocuk 6 sivil de yaralandı

Hawar Haber Ajansı’nı (ANHA) geçtiği habere göre; Minbic’in güneybatısında kalan Cibildemê köyünde ise Minbic Askeri Meclisi savaşçıları ile TSK askerleri ve birlikte hareket eden çeteler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. TSK’ye ait savaş uçaklarının kentin batı bölgesinde uçuş yaptığı da kaydedildi.

Saldırılarda 6 sivil katledildi

TSK ve bağlı grupların 3 gündür devam eden saldırılarında dün akşam Minbic’in batısındaki Sebwêran köyünde katliam gerçekleştirdi. Saldırıda 2’si çocuk 6 sivil katledildi, 2’si çocuk 6 sivil de yaralandı.

Minbic Askeri Meclisi savaşçıları saldırının ardından yaralıları acil bir şekilde Minbic’deki Hikmet Hastanesi’ne kaldırdı. Sebwêran köyünde yaralanan Reşîd Derwîş adlı yurttaş, Saldırıları şu sözlerle anlattı: “Evimizde oturuyorduk, bir anda uçak sesi geldi. Sonra bomba attılar ve kadınlarla çocuklar katledildi.”

Yaralıların çoğunun kadın ve çocuk olduğunu belirten Reşîd, köye yönelik top atışlarının halen devam ettiğini söyledi. Doktorlar yaralılardan bir kadının durumunun ağır, diğer yaralıların ise durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Siviller göç ettiriliyor

Türk askerleri ve çetelerin, Minbic’in batı köyleri Îlan, Şêx Nasir ve Qerewêran’a dönük saldırıları nedeniyle bölgedeki siviller topraklarını terk etmek zorunda kalıyor. Ayrıca bölgede TSK’ye ait insansız hava araçlarının keşif uçuşları da devam ediyor.