Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Şermin Soydan’a tahliye

->

-> 12

Gever’e yönelik operasyonu kamuoyuna duyurduğu için ‘müebbet hapis’ cezası ile tutuklu yargılanan DİHA muhabiri Şermin Soydan tahliye edildi

Colemêrg’in (Hakkâri) Gever (Yüksekova) ilçesine yönelik operasyonu, “İşte Gever’e ‘gizli’ operasyon belgesi” başlıklı haberi ile kamuoyuna duyurduğu için 14 Mayıs’ta tutuklanan Şermin Soydan tahliye edildi. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Şermin Soydan’ın hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme” ve “Devletin savaş ve imkanlarının tehlikeye sokulması” iddiasıyla “müebbet hapis” cezası istemiyle yargılanan Soydan, duruşmaya bulunduğu Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Soydan’ın ailesi ve avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada, kimlik tespitinin ardından tanık İbrahim Aşan dinlendi. Ardından ifade verip verilmeyeceği sorulan Soydan, hakim karşısına çıkmadığı müddetçe ifade vermeyeceğini kaydetti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Soydan’ın tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak, denetimli serbestlik şartı ile tahliyesine ve bir sonraki duruşmanın ise 25 Aralık’ta görülmesine karar verdi.