Bizi takip edin

Hak İhlalleri

İstanbul Adliyesi yarın gazetecilere çalışacak!

->

-> 21

Özgür Gündem gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ yapan 16 isim yarın hakim karşısına çıkıyor. Aralarında Dil Bilimci Necmiye Alpay’ın da olduğu gazeteciler yarın İstanbul Adliyesi’nde olacak. Alpay’ın doğum günü dolayısıyla öğrencileri de Çağlayan’da buluşacak

Baskı, soruşturma ve davaların hedefinde olduğu için dayanışmak amacıyla aydın, yazar, sanatçı, akademisyen ve bir çok kesimin destek olduğu Özgür Gündem Gazetesi ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni’ kampanyasına katılanlara açılan davalar devam ediyor. 3 Mayıs’ta başlatılan kampanya kapsamında yayın yönetmenliği yapan 16 isim yarın hakim karşısına çıkacak. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde 14. ve 22. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülecek olan davaların tümünde gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya da hakim karşısında olacak.

Tüm duruşmalara Kızılkaya var

Adliye mesaisi Gazeteciler Celal Başlangıç, Ömer Ağın ile İnan Kızılkaya’nın 14. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.10’da başlayacak duruşması ile açılacak. Hemen ardından yine 14. Ağır Ceza Mahkemesinde Gazeteciler Hüseyin Güçlü, Emrullah Kurcan ve Özgür Gündem’in Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın duruşması saat 10.50’de görülecek. Gazeteci Fehim Işık ve İnan Kızılkaya’nın duruşması da 14. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 11.10’da görülecek.

Saat 11.15’te ise 22. Ağır Ceza Mahkemesinde İnan Kızılkaya ve Necmiye Alpay’ın duruşması görülecek. Gazetecilerin 22. Ağır Ceza Mahkemesinde mesaisi 11.30’da Yıldırım Türker ve İnan Kızılkaya, 11.45’te Hasan Cemal ve İnan Kızılkaya, saat 14.00’te Jülide Kural, İlham Bakır ve İnan Kızılkaya, saat 14.15’te İnan Kızılkaya ve Kumru Başer, saat 14.30’da İnan Kızılkaya ve Said Sefa, 14.45’te İnan Kızılkaya ve Murat Uyurkulak, 14.50’de İnan Kızılkaya ve Faruk Balıkçı hakim karşısında olacak.

Bugün Alpay’ın doğum günü

Yarın destek amaçlı gazeteciler, yazarlar, aydınlar ve insan hakları savunucuların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gün boyu Çağlayan’da olacak. Tutuklu Dilci Necmiye Alpay ise 70’inci doğum gününde hakim karşısına çıkacak. Alpay’ın arkadaşları da özel bir çağrı yaparak “Bugün saat 10.30’da hocamızın doğum gününü kutlamak ve dayanışmamızı dile getirmek amacıyla Çağlayan Adliyesi önünde toplanıyoruz” dedi.

3 Mayıs’ta başlayan ve 7 Ağustos’ta sona eren kampanyaya 56 isimden 50’si hakkında soruşturma açıldı. Açılan soruşturmaların 36’sı davaya dönüştü. Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 36 davanın tamamında ‘sanık’.