Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Dolar Alsancak esnafını vurdu

->

-> 16

İzmirli yurttaşların ve turistlerin uğrak adresi olan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi esnafı, doların yükselmesinin ardından işlerin neredeyse sıfıra indiğini söyledi. Kafe işletmecisi olan Esin Sönmez, geçen seneye nazaran cirosunun dörtte bir düştüğünü söyledi. Doların yükselmesiyle beraber işlerin sıfıra indiğini söyleyen Sönmez, “Dolar 3,50 TL’yi gördü. Maliyet arttı, işler azaldı. Lafı dolandırmanın anlamı yok. Türkiye’de kriz var” diye konuştu. Döner lokantası olan Latif Keskin, insanların gelecek kaygısından dolayı artık dışarıda yemek dahi yemediğini dile getirdi: “Toplum olarak dilenmez dilenci durumuna geldik. Geçen sene günde 25 kilo döner satıyordum. Son bir aydır satışlar 10 kiloya indi.”

Cep telefonu mağazası sahibi Kemal Tunç ise “Ecevit zamanında yaşanan krizde dolar 2,5 TL idi. Bugün 3,40 TL ye geçmiş… Bununla da kalmadı Suriye’ye savaş açtık. Halkın üzerinde baskı ve korku var. Bunlar ortadan kalkmadığı sürece biz iş yapamayız” dedi. Sahaflık yapan Özgür Madak da, ekmek ve can güvenliğinin olmadığı yerde kitabın okunmayacağını söyledi. Madak, “Geçim derdi bir yandan, ülkedeki OHAL ve çatışmalar bir yandan insanları boğmuş durumda” diye konuştu.

EKK iptal

Bu arada HDP Ekonomiden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Sezai Temelli, doların yükselişi karşısında toplanması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının program yoğunluğundan değil çaresizlikten iptal edildiğini belirtti.

İZMİR