Bizi takip edin

Politika

Bir HDP’li vekile daha ağırlaştırılmış müebbet istemi

->

-> 5

HDP Wan Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Dokunulmazlığı kaldırılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Wan Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında “Örgüte üye olmak”, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Öztürk hakkında. hazırlanan iddianame Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Öztürk’ün, “Örgüt propagandası yapmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek ve bunların hareketlerine katılma”, “Örgüte üye olmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıldan 48 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce Öztürk’ün dokunulmazlığının kaldırıldığı eylemleriyle ilgili “PKK üyesi olmak”, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlarından yürüttüğü ayrı bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmasına karar vermişti. Başsavcılıkça, yurt dışına çıktığı belirlenen Öztürk hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Dana önce de HDP Wan Milletvekili Adem Geveri hakkında ‘Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘Örgüt propagandası yapmak’ ve ‘Örgüte üye olmak’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası istenmişti