Bizi takip edin

Haber

Yeni KHK yayımlandı…

->

-> 17

Geçtiğimiz günlerde Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un yeni KHK’ler için sabah kadar çalıştık ifadelerini kullanmasının ardından Yeni KHK yayımladı. KHK ile Emniyet Genel Müdürlüğünden 7586, TSK’den 1988 personel ihraç edildi. 7 gazete, 1 dergi ve 1 radyo kanalı ile 193 dernek ve vakıf da kapatıldı

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 19 Kasım’da “Önceki gece bir KHK için sabaha kadar çalışıldı” diyerek, yeni bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) duyurusunu yapmasının ardından bugün yeni KHK yayımlandı. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamından yayımlanan kararname kapsamında binlerce kamu personeli ihraç edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bin 259, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 391, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 338, Jandarma Genel Komutanlığında 403, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 7 bin 586 personel, 678 nolu KHK ile mesleklerinden ihraç edildi. KHK ile ayrıca 155 kamu personeli görevlerine iade edildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından 14, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 94, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’ndan 1, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu’ndan 45, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan 131 kişi ihraç edilirken, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığından da çok sayıda ihraç gerçekleşti.

7 gazete, 1 dergi ve 1 radyo kanalının yanı sıra, eğitim, kültür ve diğer alanlarda faaliyet gösteren, çeşitli illerdeki 193 dernek ve vakıf da KHK ile kapatıldı.

Mallar hazineye devredildi

Yeni KHK ile getirilen önemli bir değişiklikle kapatılan derneklerin ve basın yayın kuruluşlarının tüm taşınmazları hazineye devredildi. Söz konusu maddede, “Kapatılan derneklere ve basın-yayın kuruluşlarına ait olan taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrak Hazine’ye bedelsiz olarak devredilmiş sayılır, bunlara ait taşınmazlar tapuda resen Hazine adına, her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edilir. Bunların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazine’den bir hak ve talepte bulunulamaz. Devire ilişkin işlemler ilgili tüm kurumlardan gerekli yardımı almak suretiyle Maliye Bakanlığı tarafından yerine getirilir.” denilerek kapatılan kurumların malları gasp edilirken, kurumların hak iddia etmelerinin önü de kapatılmış oldu.

7-veli-sacilik-22000’de kolunu 2016’da işini kaybetti

KHK ile ihraç edilenler arasında Veli Saçılık da bulunuyor. F tipi cezaevlerine karşı başlatılan eylemlerde Burdur Cezaevi’ne 2000 yılında düzenlenen operasyonda Saçılık’ın kolu iş makinesi ile kopartılmıştı. Tahliye sonrası Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Saçılık da yeni KHK ile ihraç edildi.

Barış imzacıları da ihraç edildi

“Bu suça ortak olmayacağız” diyerek yaşanan kanlı sürece dur diyen ve barış isteyen akademisyenler de yeni KHK ile iharç edilenler arasında oldu. 15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK’lerle görevden alınan binlerce akademisyen arasında olan barış akademisyenlerinden 15 kişi son KHK ile ihraç edildi. Son KHK ile 242 akademisyen ihraç edildi.
İşten çıkarılan KHK ile iharç edilenlerden biri de HDK Eş sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit oldu.

7barış

TRT’de KHK depremi

KHK kapsamında TRT’den de 45 çalışan ihraç edildi. İhraç edilen isimler arasında spikerler Ayşen Yılmaz, Muhammet Taha Can, muhabirlerden Yavuz Şimşek, Selim Doğan, Mehmet Ceyhan, Celal Çeşitçioğu gibi isimler yer alıyor. OHAL ilanından sonra birçok TRT çalışanı da görevlerinden alınmıştı.

Tutuklu öğrencilerin eğitim hakkı alındı

Çıkarılan yeni KHK ile tutsak öğrencilerin eğitim hakkı elinden alındı. Çıkarılan kararnamenin dördüncü maddesine göre, “örgütü üyeliği” ya da “örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar” gerekçe gösterilerek, cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü öğrencilerin sınavlara giriş hakkı iptal edildi.

Tututklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı verilerine göre şuanda 414 öğrenci, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” iddialarıyla cezaevlerindeyken, hükümlü öğrencilerin sayısı ise tam olarak bilinmiyor.

7tutuklu-öğrenciler

KHK’de SES şube başkanı da var

İhraç edilen kamu emekçileri arasında 17 yıldır emek ve demokrasi mücadelesi içinde olan SES Kayseri Şube Başkanı Orhan Karakaya da yer alıyor. Kararı değerlendiren Karakaya, “Mücadele daha bitmedi. Birliğe ihtiyacımız her zamankinden fazladır” dedi.

Mahalle dernekleri bile kapatıldı

KHK ile birçok belediye çalışanı ihraç edilirken en çok ihraç edilen belediye personeli 25 Ekim’de eşbaşkanları tutuklanan ve yerine kayyum atanan Amed Büyükşehir Belediyesi’nde oldu. Amed’de 185 belediye personeli, 33 sağlık çalışanı ve 3 eğitim emekçisi ihraç edildi. Daha önce faaliyetleri durdurulan 58 dernek kapatılırken, neredeyse bütün mahalle meclisi dernekleri de kaptılan dernekler arasında oldu.

7dernekÖnce durdurma sona kapatma

Resmi Gazete’de yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile daha önce faaliyeti durdurulan birçok öğrenci derneği de kapatıldı. Kaptılan dernekler arasında Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu , Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu (DÖDEF) ile birçok üniversitenin öğrencileri tarafından kurulan öğrenci dernekleri yer alıyor.

Korucular unutulmadı

678 sayılı KHK ile Kürdistan’da yürütülen savaşta sık sık görev tanımları değiştirilen korucular da unutulmadı. Daha önce alınan bir kararla adları “güvenlik korucuları” olarak değiştirilen korucların yaş kriterleriyle ilgili değişiklikler, Kimlik Bildirme Kanunu ve askeri yasak bölgelerle ilgili düzenlemelere de yer verildi.