Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Somalı aileler Şirvan için yürüdü

->

-> 17

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden katliamı davası, ek bilirkişi raporunun gelmemesi üzerine ertelendi.

Soma Katliamı Davası’nın 12. duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 21 Kasım’da görülmeye devam eden davaya avukatların talep ettiği ek rapor gelmedi. Madenci ailelerinin avukatları, içlerinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Yönetim kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın da bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Cumhuriyet Savcısı da verdiği mütalaada ek raporun dönüşünün beklenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Ardından sanık beyanlarına geçildi. Tutuklu sanıklardan İsmail Adalı, tutukluluk durumu ile ilgili bulunduğu beyanda “Avukatların burada bizim bilerek ve isteyerek 301 kişiyi öldürmüş gibi beyanlarda bulunmaları beni üzüyor. Avukatların katilmişiz gibi beyanlarda bulunmalarını kabul etmiyorum” dedi. Bunun üzerine madenci aileleri “Katilsiniz! katil” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı tepki gösteren ailelerden bir kişiyi mahkeme salonundan çıkarttırdı. Duruşmaya verilen arada aileler ve avukatlar; ÇHD ve ÖHD’nin kapatılmasına karşı adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Aranın ardından duruşma ek bilirkişi raporunun gelmemesi gerekçe gösterilerek 12 Aralık’a ertelendi. Bu süre zarfında tutuklu sanıkların tutukluluk halerinin devamına karar verildi.

‘Katledenler aynı’

Duruşma öncesinde, Gar önünden yargılamanın yapılacağı kültür merkezinin yakınına kadar STK üyeleriyle yürüyen Somalı işçilerin aileleri, Şirvan ilçesindeki maden kazasında hayatlarını kaybeden işçileri andı, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. Aileler, “Soma’yı unutma unutturma”, “Soma’dan Şirvan’a katledenler aynı”, “Kader değil katliam, kaza değil cinayet” sloganları attı.

Ailelerin avukatlarından Can Atalay, Şirvan’ın Soma’nın aynısı olduğunu belirtti: “Göz göre göre gelmiştir. 25 Temmuz’da ucuz atlatılan kazadan sonra 16 kardeşimiz toprağın altında kaldı. 2.5 yıldır hep beraber bu işin böyle olmayacağını anlattık. Bu davaya sahip çıkmasaydınız bu işten sıyrılacaklardı. Soma Katliamı’nda ve diğer iş cinayetlerinde kamu görevlileri ve siyasi sorumlular yargılanmalıdır. Bu sosyal cinayet düzenine son verene kadar mücadeleye devam edeceğiz.” MANİSA