Bizi takip edin

Kadın

Skandal tasarı bugün mecliste

->

-> 25

Çocuk istismarında cezasızlığı öngören ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açan skandal yasa bugün mecliste. AKP’li vekiller tasarıyı savunurken, kadınların protestoları da sürüyor

AKP hükümetinin meclise sunduğu çocuk istismarında cezasızlığı öngören skandal yasal düzenleme bugün mecliste görüşülecek. Tepkiler sonucunda dün açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ‘tasarıda değişiklik yapılabileceğini’ ve ‘muhalefetin teklifi’ olmadığnı savundu. Tasarıda imzası olan AKP’li Ramazan Can ise ‘Önerimiz doğru. Gerekirse düzeltiriz’ derken, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’da ‘geri çekmeyiz’ sözleri ile tasarıyı savundu. Tasarıya tepkiler ise dinmiyor.

‘Sen HDP’li misin?’

Tasarı meclisten geçmeden önce AKP’li kadınlarla görüşmek için AKP Çankaya İlçe Başkanlığı’na giden Halkevci kadınlar, karşılarında AKP’li erkekleri buldu. Görüşmeye izin vermeyen erkekler, kadınları darp ederek “Sen HDP’li misin CHP’li mi?” diye sordu. Aynı şahıs yine “Tecavüzü siz istiyorsunuz” diye kadınlara saldırdı. Kadınlar bugün meclise gelecek olan yasaya karşı saat 11:00’de meclis önünde olacaklarını söyleyerek ilçe binasından ayrıldı.

Uluslararası sözleşmelere aykırı

İnsan hakları savunucusu ve İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise yasa tasarısının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi. ANF’den Elif Doğan’a konuşan Keskin, tasarının Türkiye’nin imza attığı uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun altını çizerek, “Türkiye Cumhuriyeti birçok konuda uluslararası sözleşmeye imza attı ve en başta kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesi olmuştu. Birleşmiş Milletler’in cinsel şiddete karşı bildirgesinde bütün bunlara aykırı bir düzenleme yapılması isteniyor. Bunun tek nedeni de cinsiyetçi bakış açısı” diye kaydetti.

‘Cahiliye dönemi uygulamaları’

Tasarıya karşı yazılı bir açıklama yapan Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu (CİK) ise, “Bu zihniyetin rengi dini olsa da, uygulamaları cahiliye dönemine ait Moğol ve muşriki bir mefkuredir. Bu iktidar ve ortakları insanlık karşıtıdır” dedi.

TJA: Bir zihniyet yansıması

Ekin Ceren Kadın Danışma Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen TJA ise AKP’nin 14 yıllık iktidarında kadınlara dönük cinsiyetçi söylemlerinden vazgeçmediğini söyledi. Açıklamada, meclise sunulan yasa teklifinin birkaç vekilin hazırladığı bir teklif olmadığı, bir zihniyetin yansıması olduğunu belirtilerek, “Biz kadınlar tecavüz, şiddet, istismar gibi utanç verici yasaları ve önergeleri lanetliyoruz” denildi. HABER MERKEZİ