Bizi takip edin

Kadın

Halk Meclise yürüdü: Tasarıyı geri çekmeyin iptal edin!

->

-> 24

Bugün genel kurulda görüşülmesi beklenen ancak Başbakan’ın ‘Komisyona geri çekiyoruz’ dediği cinsel istismar önergesini protesto etmek için çok sayıda kişi Meclis’e yürüdü. Polis farklı noktalardan Meclise yürümek isteyenlere saldırdı

Çocuk istismarında cezasızlığı öngören ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açan skandal yasa tasarısının komisyondan geri çekilmesi üzerine kadınlar “tasarıyı çekmeyin iptal edin” dedi. AKP’nin büyük tepki toplayan “cinsel istismar düzenlemesini” protesto etmek için çok sayıda yurttaş sabah Meclis önünde toplandı. Ellerinde döviz ve bayraklarla AKP’li milletvekilleri önergesini protesto eden yurttaşlar, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Düzenlemeyi komisyona geri çekiyoruz” açıklamasını da tepki gösterdi. Eyleme katılan yurttaşlar, tasarının geri çekilmesini değil iptal edilmesini istiyor. Bu arada, kentin farklı noktalarından Meclis’e gelmek isteyenlere polis saldırdı.

AKP geri adım attı

Kadınların AKP’nin tecavüz ve cinsel istismar faillerini koruyan yasa önergesine karşı yaptıkları eylemler, geri adım attırdı. AKP’nin önergesine karşı günlerdir sokaklarda direnen kadınların mücadelesi sonucunda Başbakan Binali Yıldırım açıklama yaparak, dün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen önergenin komisyona geri çekildiğini açıkladı. Önceki gün Bakanlar Kurulu’nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ancak CHP ve MHP’den somut bir öneri gelmesi durumunda önergenin değişebileceğini ifade etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise “ailelere” çağrı yaparak, “Yaş engeli nedeniyle evlenemedikleri için mağdur olan aileler, dertlerini daha iyi anlatarak siyasi ve toplumsal desteği artırmalıdırlar” diyerek düzenlemede ısrar etti. Düzenlemenin komisyona geri çekilmesi ile ilgili açıklama yapan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ise bu kazanımın kadın hareketinin ortak kazanımı ve ortak duruşu olarak algılanması gerektiğini belirtti.

Kadınlardan Siyah Protesto

AKP’nin gelen tepkiler üzerine geri çektiği tecavüz tasarsına karşı kadınların eylemeleri sürüyor. İstanbul Beşiktaş’ta bir araya gelen onlarca kadın tasarıyı protesto etti. “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Tecavüz suçtur komisyonu olmaz”, “İstismarın rızası olmaz” sloganları atan kadınlar, tasarının geri çekilmesinin yetmeyeceğini belirtti. Kadınlar Siyah Proteso’dayız diyerek kadınlara karşı her türlü tasarıya ve yasaya karşı olduklarını belirtti.