Bizi takip edin

Yaşam

25 milyon çocuk sosyal dışlanma tehdidi altında

->

-> 57

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi Erostat’ın yayınladığı rapora göre, Avrupa’da her dört çocuktan biri sosyal dışlanma tehdidi altında bulunuyor. Eurostat’ın çocuklara ilişkin raporu, bu durumun özellikle son beş yılda Yunanistan ve İtalya’da son derece arttığını gösteriyor. Rapor, Avrupa Birliği’nde yaşayan çocukların dörtte birinin, daha net bir ifadeyle 0-17 yaş arası nüfusun yüzde 26,9’unun sosyal dışlanma yolunda olduğunu gösteriyor. Bu rakam, çocukların içerisinde yaşadığı ailelerin gelirleri ve yaşam koşulları gibi net ölçülere dayanıyor. Eurostat’a göre 25 milyon çocuk, yoksul bir ailede yaşıyor. Eurostat’ın raporu, ailelerin yaşadığı sıkıntılardan dolayı yaşam koşullarının ağırlaştığına işaret ediyor.

Romanya gibi yoksul bir ülkede, çocukların nerdeyse yarısı (yüzde 46,8) yoksulluk içerisinde yaşarken, Bulgaristan’da çocukların yüzde 43,7’si bu durumda bulunuyor. Avrupa’nın kuzeyindeki ülkelerde sosyal dışlanma her 10 çocuktan birini vuruyor. Çocukların sosyal dışlanmasına ilişkin tabloda, İsveç yüzde 14, Finlandiya yüzde 14,9 ve Danimarka yüzde 15,7 şeklinde yer alıyor. Yunanistan’da çocukların yüzde 37,8’i yoksulluk kategorisinde yer alırken, İspanya’da yüzde 34,4 ve İtalya’da yüzde 33,5 olarak kayda geçti. Bu ülkelerde her üç çocuktan biri dışlanma tehdidi altında bulunuyor.

Yine rapora göre ailelerin eğitim düzeyi belirgin rol oynuyor. Ailelerin eğitim durumu arttıkça, çocukların sosyal dışlanma ve yoksulluk riski de azalıyor. Bu durum, tüm Avrupa ülkeleri için geçerliliğini koruyor. BRÜKSEL / ANF