Bizi takip edin

Rojava

TSK Minbic’i bombaladı; Minbic’ten uluslararası güçlere çağrı

->

-> 15

TSK’ya ait savaş uçakları Minbic Askeri Meclisi savaşçılarına ait noktaları bombaladı. Konuya dair konuşan Minbic Askeri Meclisi Resmi Sözcüsü Şervan Derwîş, uluslararası koalisyon güçlerinin, uluslararası yasalara göre hareket ederek Minbicli sivillerin can güvenliğini esas alarak hareket etmeleri için çağrısında bulundu

Hawar Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre dün TSK’ya ait savaş uçakları saat 17.40’ta Minbic’in batısında yer alan Yilanli, Qurt Wêran, Şêx Nasir köylerinde bulunan Minbic Askeri Meclisi savaşçılarına ait noktaları hedef aldı. Saldırıya ilişkin konuşan Minbic Askeri Meclisi Resmi Sözcüsü Şervan Derwîş, TSK savaş uçakları tarafından Yilanli, Qurt Wêran, Şêx Nasir köylerindeki güçlerinin bombalandığını ifade etti. Derwîş, “Saldırıda bir Tehrîr El-Firat Tugayı savaşçısı yaşamını yitirmiş, 3 savaşçı ise yaralanmıştır. Türk ordusunun bu saldırıları, teröre karşı yürütülen savaşı engellemektedir” dedi.

‘Koalisyon güçlerine çağrı’

Şerwan_DerwişMinbic Askeri Meclisi olarak saldırıyı kınayan Derwîş, saldırıya karşı tavır geliştireceklerini belirtti. YPG güçlerinin Minbic’den çekilirken uluslararası koalisyonun gözlemiyle çıkışını gerçekleştirdiğini söyleyen Derwîş, “Bu yüzden uluslararası koalisyon güçlerinin bu saldırı hakkında bir araştırma yapması ve saldırıların durması için müdahalede bulunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Minbic’i savunmaya devam edeceklerini ve saldırılara cevap vereceklerini sözlerine ekleyen Derwîş, bir kez daha uluslararası koalisyon güçlerinin, uluslararası yasalara göre hareket ederek Minbicli sivillerin can güvenliğini esas alarak hareket etmeleri için çağrıda bulundu.

‘Kentin her alanda ilerleyişini sağladık’

Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının ve QSD güçlerinin desteği ile kenti özgürleştirdiklerini ve kenti yeniden inşa ettiklerini ifade ettiklerini söyleyen Derwîş, “Minbic’in özgürleştirilmesinin ardından kentte yaşamı yeniden inşa ettik ve bütün hizmet kurumlarını yeniden aktif hale getirilmesi için çalıştık. Bu bölgede birçok askeri eğitim devresini başarıyla sonlandırdık. Yani kentin her alanda ilerleyişini sağladık. Bazı çevrelerin Minbic’deki güvenli ortamı bozmaya dönük çabalar içinde olduğunu ve sağlanan güvenliğe darbe vurmak istediğini ifade eden Derwîş, “Bundan birkaç önce bazı düşman güçler, güçlerimize ait noktalara çok yönlü saldırı geliştirdiler” dedi.

MSD: QSD sessiz kalmayacak

Demokratik Suriye Meclisi de (MSD), Türkiye’nin Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının mevzilerine yönelik saldırılarını kınadı. Yazılı açıklama yapan MSD açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “QSD’nin Minbic’deki görevini tamamlamasının ardından Türk devleti bu saldırıyla Erdoğan’ın Osmanlı hayalinden başka bir amacının olmadığını göstermiştir. QSD ve YPG güçleri bu saldırılara karşı yanıtsız kalmayacak.”