Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Sanatı her yere taşıyacağız

->

-> 16

Mêrdîn’de farklı dilleri ve kültürleri bir araya getiren Her Yerde Sanat Derneği, dört dilde eğitim veriyor. Sanatı her yere taşımak istediklerini ifade eden dernek çalışanı Pınar Demiral, önümüzdeki aylarda Nisêbînli çocuklar için çalışma yapmak istediklerini dile getirdi

Mêrdîn’de (Mardin) tek çocuk ve sanat derneği olma özelliğini taşıyan Her Yerde Sanat Derneği, yoksul, göç ve savaştan etkilenen çocukları ve gençleri bir araya getiriyor. Dernek İngilizce, Kürtçe, Arapça ve Türkçe eğitim veriyor. Farklı kültürleri, kimlikleri ve dinleri barındıran dernek, sirk pedagojisiyle çocukların yaşadıkları travmaları atlamak ve sanat eğitimine erişemeyenlere sanatı ulaştırıyor. Bu nedenle derneğin ismini Her Yerde Sanat olduğunu aktaran gönüllü çalışan Pınar Demiral, sanatın bir yerde değil, her yerde olmasını sağladıklarını aktarıyor.

11merdinHedef kitlemiz çocuklar ve gençler

Sanatı çocukların olduğu mekânlara getirmek amacı taşıdıklarını aktaran Demiral, “Bundan beş yıl önce birkaç arkadaşla birleşip kültür sanat alanında çalışabilecek çocuklara hizmet verebilecek bir dernek kurma üzerine bir fikir geliştirdik. Bu beş arkadaşla Her Yerde Sanat Derneği’ni kurduk. İlk yıldan beri çeşitli etkinlikler düzenledik, yoğunluklu olarak hedef kitlemiz çocuklar ve gençler. Biz çocuklara kültür, sanat ve eğitim gibi aktivitelere erişim sağlamaya çalışıyoruz. Belli bir yerde çocukların ulaşabileceği değil, sanatı onların olduğu yerlere götürebilmektir” şeklinde konuşu.

Çocukların özgüvenleri gelişiyor

Savaştan etkilenen çocuklara sosyal sirk pedagoji yöntemini uyguladıklarını vurgulayan Demiral, “Onların yaşadığı sıkıntıları hafifletebilmeye yönelik çalışmalar üzerinde programlar yapıyoruz. Çalıştığımız çocuklar eğer çok derin travmalar değilse iki hafta içerisinde hafiflemeye başlıyor. Savaştan etkilenen çocuklar derin bir çalışma ve uzun zaman gerektiriyor. Dünyada çok yaygın olan sosyal sirk pedagojisi diye bir pedagoji var. Toplumun önünde gösteri yapmayı, oyun oynamayı öğreniyorlar, özgüvenleri gelişiyor” diye anlattı.

Nisêbînli çocuklarla buluşacağız

200 öğrencileriyle yıl boyunca çalıştıklarını aktaran Pınar, Mêrdîn’de açılan tek dernek olmasının yanı sıra başka ülkelerde eğitmen yetiştirmek istediklerini söyledi. Önümüzdeki aylarda Nisêbînli çocuklar için çalışma yapmak istediklerini dile getirdi. Derneğin Federal Kürdistan Bölgesi’nde de çalışmalara başladığını ifade eden Demiral, “Duhok’ta bir eğitmen grubu oluştu, bu eğitmen grubu kendini geliştirirken, geri kalan saatlerini de kampta eğitimi erişemeyen çocuklara sirk eğitimi veriyor. Bizim aslında hedefimiz Mardin’deki Derneği merkezi hale getirip, eğitmenler yetiştirmek” diye konuştu. MÊRDÎN