Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Öğretmenlere siyasetçilerden destek

->

-> 12

Güney Kürdistan hükümetinin aylardır öğretmen ve memurların maaşlarını ödememesi karşısında boykot ve eylemlerini sürdüren kamu emekçileri, yine alanlara çıktı.

Silêmanî kentinde öğretmen ve memurlar için çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri eylem gerçekleştirdi. Binlerce kişinin destek verdiği eylemde konuşan Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtû) Grup Başkanı Ebûbekir Helendî, Mesut Barzanî’nin halkın taleplerine duyarsız kaldığını belirtti. “Bizler halkın talepleri yerine getirilene kadar alanları terketmeyeceğiz” diyen Helendî, artık hükümete güvenin kalmadığına dikkat çekti. Kürdistan İslami Hareket Partisi Milletvekili Şiwan Qeladizî de, “Hükümette yer alan bütün partiler tavır sahibi olmalı ve talepler karşılanana kadar bakanlar kurulu toplantılarına katılmamalılar. Eğer belirlenen sürede talepler karşılanmazsa, o zaman hükümetten ayrılmanın zamanı gelmiştir” dedi.

Barzani’ye tepki

Halkın Demokrasi Cephesi başkanı Mihemed Kiyanî ise hükümetin halkın talepleri karşısındaki sessizliğine tepki göstererek, “Kürdistan’da hem para var, hem de çözüm yolu mevcut. Ancak iktidar çözüm üretmiyor. Halkı çaresiz bırakmak istiyor” vurgusunu yaptı. Goran Hareketi parlamenteri Şêrko Heme Emîn de, Mesûd Barzanî’nin öğretmen ve memurlara ilişkin sarfettiği, “Ne yapıyorlarsa yapsınlar” sözlerine, “Halkın çağrılarına kulak vereceği yerde bu tür yanıtlar vermektedir. Bu sözler devlet ilan edeceğini söyleyen birisinin sözleri değildir” dedi.

İki kentte eylem

Halepçe’de memur ve öğretmenlerin direnişine destek veren çok sayıda kişi, Omeri Xawer Salonu önünden Baxe Gişti Parkı’na kadar sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Esnaf da işyerlerini açmayıp eylemlere destek verdi.

Silêmanî Üniversitesi Yeni Kampüsü’nde Akademi Öğretmenlerinin Haklarını Koruma Kurulu tarafından organize edilen eylemde öğretmenlerin daha önceki günlerde olduğu gibi haklarını ve maaşlarını talep etti.

Öte yandan Silêmanî Okul Yönetimleri Kurulu, Silêmanî Amerikan Üniversitesi Kampüsü önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) çağrıda bulundu. Kurul üyeleri UNICEF’e, taleplerinin yer aldığı bir mektup gönderdi.

HABER MERKEZİ