Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Bu kez göçükten kurtulamadı…

->

-> 12

Xizxêr’deki madende toprak altında kalan işçilerden birinin daha cansız bedeni çıkarıldı. Daha önce bir kez daha göçük altında kalan işçilerden Yavuz Yıldız’ın kardeşi Fatih Yıldız, ‘Devlet burada sadece kameralar önünde şov yaptı. Göçük altında kalanların yakınları ses etmesin diye bir sürü asker yığdılar’ dedi

Sêrt’in (Siirt) Xizxêr (Şirvan) ilçesine bağlı Madenköy’de Ciner Grubu’na ait bakır maden ocağında şev kayması sonucu meydana gelen maden faciasında toprak altında kalan 10 kişi için bekleyiş sürüyor. Daha fazla kâr sağlamak için işçilerin adeta ölüme gönderildiği maden ocağında yaklaşık 2 milyon metreküp toprağın altında kalan 16 işçiden 6’sının cansız bedenine ulaşılırken, 10 işçiye hala ulaşılabilmiş değil. Maden Mühendisleri Odası’nın, facianın ihmal nedeniyle gerçekleşmiş olma şüphesinin güçlü olduğu yönündeki açıklamalarına karşın, önceki gün maden ocağına giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları da aksi yönde oldu. Albayrak, faciada şirketin ihmalinin olduğu ihtimalini dahi gözardı ederek, “Olaydan bir gün önce yoğun bir yağış olması bu noktada, doğal afet noktasında tetikleyen bir süreç mi, değil mi onu inceleme ve soruşturma ile ortaya çıkaracağız” dedi.

Bu kez kurtulamadı…

Göçük altında kalan ve halen kurtarılmayı bekleyen Yavuz Yıldız’ın daha önce de göçük altında kaldığı ortaya çıktı. Ağabeyinin gece vardiyasında 12 saat çalıştığının altını çizen Fatih Yıldız, şunları söyledi: “Bir buçuk ay önce madende meydana gelen göçükte Yavuz toprak altında kalıyor. O zaman kendi imkanlarıyla göçükten çıkıyor. Fakat bu sefer…”

Yavuz’un madende oluşan çatlakları gördüğünü fakat yetkililer tarafından hiçbir önlem alınmadan ısrarla işçilerin çalıştırıldığını kaydeden Yıldız, “Normalde işçilerin 8 saat ve üç vardiya şeklinde çalışması gerekir. Fakat burada 12’şer saat iki vardiya şeklinde işçiler çalıştırılıyor” diye konuştu.

‘Şov yaptılar’

Ağabeyinin kurtarılmasını bekleyen Yıldız, şunları söyledi: “Yavuz aşırı yağmurun yağmasından dolayı zeminin yumuşadığını ve çalışmak istemediklerini yetkililerine bildiriyor. İşçiler çalışmak istememesine rağmen yetkililer tarafından işe gönderildiler. Şirket ‘Para gelsin de ne olursa olsun’ mantığıyla hareket etti. Şirketin imkânları çoktu ve isteselerdi ilk gün müdahale edip toprak altında kalan akrabalarımızı çıkarabilirlerdi. Ama Kürt olduğumuz için ilgilenmediler. Devlet burada sadece kameralar önünde şov yaptı. Göçük altında kalanların yakınları ses etmesin diye başlarına bir sürü asker yığdılar.”

‘Kurtulabilirlerdi’

Faciada yakınları göçük altında kalan aileler, yürütülen çalışmalardan şikâyetçi. Göçük altında kalan işçilerden Kerem Arat’ın babası Zahir Arat, Ciner’in göçükte “yüzde 100” ihmalinin olduğunu söyledi. Göçüğün meydana geldiği noktada aylar öncesinden çatlakların oluştuğunu ve çatlakların dolgu yöntemiyle doldurduğunu belirten Arat, ihmallerin göçüğe davetiye çıkardığını ifade etti. Bölgeye incelemeler yapmak için gelen Siirt Valisi ve AKP Milletvekili Yasin Aktay’ın çalışmalara engel olduğunu aktaran baba Arat, “İkisi buraya geldi ‘Çalışmak tehlikelidir’ diye işçilerin çalışmasını engellediler. Ne çalışmamıza izin verdiler ne de kendileri çalıştılar. Eğer zamanında müdahale edilseydi çocuklarımızın canlı bedenlerine ulaşma ihtimalimiz daha yüksek olurdu” dedi.

‘Tek amaçları daha fazla kâr’

İsmini vermek istemeyen bir şirket çalışanı ise, şirketin uzun süreli bir planının olmadığını sadece günü kurtarmak için işçileri çalıştırdığını söyleyerek, “Tek amaçları günde daha fazla bakırın çıkmasıydı. İş güvenliği kaygısı yoktu. En büyük kaygıları fazla daha fazla kâr elde etmekti. Bu nedenle de şirket bizi sürekli sıkıştırıyordu” ifadelerini kullandı. Devasa maden sahasında aydınlatma ve kamera sisteminin olmadığını vurgulayan maden işçisi, “Palyeler standartlara uygun değil. Genişliği en az yirmi metre olması gerekirken 4 veya 5 metre ile sınırlandırılmış. Şirket üretime verdiği önemi güvenliğe verseydi bu facia yaşanmazdı. AFAD, AKUT ve UMKE’den gelen ekipler görüntü kirliliği dışında bir şey yapmıyor. Gelen AKP’li yetkililer de sadece firma sahipleriyle görüşüp gidiyor” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Mahmut Ruvanas – Lezgin Akdeniz / Sêrt