Bizi takip edin

Dünya

İran rejimi Yarêsan Kürtlerini göçe zorluyor

->

-> 12

İran rejimi, inançlarından vazgeçmeyen Yarêsan Kürtlerini göç etmeye zorluyor. Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’nün raporuna göre, Kirmanşah’ın Dalaho bölgesinde yaşayan Yarêsan Kürtleri üzerindeki baskılar son yıllarda artıyor.

İran rejiminin Yarêsan Kürtlerini göçe zorlaması üzerine bölgede yaşayan Yarêsan Kürtleri, Doğu Kürdistan (Rojhilat) ya da İran’ın diğer kentlerine göç etmek zorunda kalıyor.

İnsan Hakları Örgütü’nün raporunda isminin yayınlanmasını istemeyen Yarêsan Kürtlerinden bir yurttaş, yaşadıklarını şöyle dile getiriyor: “Bir iş sahibi olabilmemiz ya da bir devlet kurumunda çalışabilmemiz için, her şeyden önce inancımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Bir işyeri açmak istediğimizde ya da bir ev satın almak istediğimizde, bunun için çok sayıda kurumun imzası ve onayı gerekiyor.”

İran rejiminin baskılarından çekindiği için isminin yayınlanmasını istemeyen bir başka Yarêsan Kürd’ü ise İnsan Hakları Örgütü’ne şunları anlatıyor: “Çocuklarımızın okul okuması önüne birçok engel çıkartılıyor. Çocuklarımız için herhangi bir okul yok. Ve çocuklarımız okumaz ve çalışamazsa, hayatımızın bir geleceği olmuyor. Rejim bizi inancımızdan vazgeçmeye mecbur kılmaya çalışıyor.”

KIRMANŞAH / ROJNEWS