Bizi takip edin

Ekoloji

Halk termik santral istemiyor

->

-> 11

Çewlîg’in (Bingöl) Sancak beldesinde 2013 yılında yapımı kararlaştırılan, ancak çalışması durdurulan termik santral, savaş süreci ile yeniden yapılmak isteniyor. Belde halkı ise bu duruma karşı tepki gösteriyor. 12cumaAhmet Balaman isimli yurttaş, termik santralin yeniden yapılması için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, bölgede bulunan kömür rezervlerine dikkat çekti. Balaman, “Şu an kömür arama sondaj çalışmaları var. Her tarafta kömür var. Bu çalışmalar gösteriyor ki termik santral yapılacak” dedi. Balaman, ayrıca müteahhitlerden aldıkları bilgiye göre termik santralin ihale aşamasında olduğunu aktardı. Termik santralin Bingöl bölgesine vereceği ekolojik zararlara dikkat çeken Balaman, devamında şöyle konuştu: “Yapılması planlanan termik santraller neredeyse beldenin içindedir. Beldeye ortalama 1 kilometre uzaklıkta. Kurulacak olan termik santraller bütün Bingöl’ü etkileyecek. Zehirlidir. Bu bölge hayvancılık, tarım ve arıcılık ile geçimini sağlıyor. Bölgede kurulduğu zaman çevrede arıcılık, hayvancılık ve tarım yok olacak. Termik santral kurulursa yaşam yok olacak. Kimse burada yaşayamaz. Asıl amaç da zaten bölgeyi yalnızlaştırmaktır.” Termik santralin yapılmasına müsaade etmeyerek direneceklerinin mesajını veren Balaman, “Halk termik santrali istemiyor. Ölüme de mâl olsa karşı çıkacağız. Karşı çıkmasak da zaten öleceğiz. Bu riski göze alıyorlarsa buyursunlar” dedi.

‘Yanlışa dur diyeceğiz’

Cuma Kemaklı adlı yurttaş ise bölgenin geçimini hayvancılık, tarım ve arıcılık üzerinden yaptığını belirterek, Çewlîg’in tamamını etkileyecek termik santrale tepkisini şöyle dile getirdi: “Eğer bunlar termik santral ile yok olacaksa istemiyoruz. Yaşamımızı ve sağlığımızı etkileyecek hiçbir şey istemiyoruz. Fabrikamız, sanayimiz yok, hayvancılık ve tarımcılık yapıyoruz. Termik santral temiz havayı tenefüs etmemizi engelleyecek. Sağlıklı bir hayatımızın olmasını istiyoruz. Yanlışa dur diyeceğiz. Doğanın dengelerini bozmayacak işler yapsınlar.”

Termik santral halkı zehirliyor

70 yaşındaki Zeki Gündoğdu da, yeniden yapılması planlanan termik santrali istemediklerini vurgulayarak, “Bizim diğer ihtiyaçlarımız var, termik santralleri niye yapıyorlar? Yapılan yerlerde zararlarını görüyoruz. Milletin daha zaruri ihtiyaçları var. Termik santral halkı zehirliyor” diye konuştu. Halkın projeye karşı olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Elimizden gelene kadar karşı çıkacağız. Geçen yıl da yine yapılacağını söylediler. Halk buna karşı 400’e yakın imza topladı. Bütün bunlara rağmen bu yıl da aynı şeyi gündeme getiriyorlar” diye tepki gösterdi.

Semra Turan/Çewlîg