Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Gerçekler kaybedilemez

->

-> 38

15 Temmuz girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte medyanın rolü ve medya üzerindeki baskıları değerlendiren Gazeteci Nadire Mater, Türkiye’de medyanın her zaman sorunlu olduğunu söyledi. Mater, “12 Eylül sonrası ve ondan sonra başlayan Kürt savaşı, iktidarlar tarafından medya üzerindeki baskıların arttırılması için bahane oldu” dedi. Türkiye’de OHAL ile birlikte 2 bin 500’den fazla gazetecinin işsiz kaldığını, aralarında televizyon, dergi, gazete ve haber sitelerinin de olduğu 70’den fazla yayının kapatıldığını belirten Mater, bu sayısal veriler dışında sansürün de konuşulması gerektiğini ve asıl önemli olanın bu olduğuna dikkat çekti.

1990’lı yıllarda onlarca gazetecinin katledildiğini, 100’ün üzerinde gazetecinin cezaevine konulduğunu belirterek, tüm bunlara rağmen haberciliğin devam ettiğinin altını çizen Mater, gerçeğin ne olursa olsun kaybolmacağını söyledi. Hükümetin tek tipleştirilmiş bir medya oluşturmaya çalıştığını ifade eden Mater, esasında tüm iktidarların kendi dışında olan ve kendilerini eleştiren medyayı istemediğini vurguladı. “Türkiye’deki medya AKP medyasının ötesinde artık Erdoğan medyası haline gelmiş” diyen Mater, “Erdoğan bir kaç gün önce Pakistan’daydı. Orada bulunan gazetecilerin yazılarını da eleştirerek, orada bulunan gazetecilerin her şeyi bilmediklerini söyledi. Erdoğan esasında bütün yayın yönetmenlerinin yayın yönetmeni pozisyonunda olduğunu düşünüyorum. Habercilik konusunda ciddi bir ilerleme kaydediyor ve yönlendirmeye çalışıyor. Açıkça şeffafça yapıyor” sözlerini kullandı.

Susturmaya çalışıyorlar

10İdilGalatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi İdil Engindeniz Şahan da, ilk kez bu kadar tüm Türkiye’yi kapsayan bir OHAL sürecinden geçildiğini belirtti. Türkiye’nin iyi bir süreçten geçmediğine dikkat çeken Şahan, medya üzerindeki baskıların tüm iktidarlar döneminde yaşandığını vurgulayarak, “İktidar dediğin şey medyayı manipüle etmeye çalışır. Tabi ki muhalif basın, başka sözler söylemeye devam ediyor ve edecek. Ama giderek artan bir şekilde daha da susturmaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi. MERSİN