Bizi takip edin

Haber

Mêrdîn’de operasyon: Ahmet Türk ile birlikte çok sayıda gözaltı

->

-> 17

Mêrdîn’de eş zamanlı yapılan operasyonda Mêrdîn Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Artuklu Belediye Eşbaşkanları Emin Irmak ile Leyla Sevinç’inde aralarında olduğu çak sayıda kişi gözaltına alındı

Geçtiğimiz günlerde görevden alınan ve yerine kayyum atanan Mêrdîn (Mardin) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk evine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Mêrdin merkeze bağlı Artuklu ilçesinde ikamet eden Ahmet Türk’ün evi polisler tarafından ablukaya alındı. Daha sonra içeri giren polisler arama yaptı. Aramaların ardından Ahmet Türk polisler tarafından gözaltına alındı.

Belediye Eşbaşkanları Emin Irmak ve Leyla Sevinç’in de aralarında olduğu birçok kişi gözaltına alındı. Mêrdîn’de gözaltılar devam ediyor. Ancak gözaltı sayısı netleştirilemedi. Gözaltına alınan Türk, Irmak ve Sevinç, Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Belediye eşbaşkanları Türk ve Sevinç ile gözaltına alınan diğer kişilere 5 gün avukat yasağı getirildi.

Vali Kayyum olarak atanmıştı

Görevden alınan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yerine bir süre önce İçişleri Bakanlığı tarafından Mardin Valisi Mustafa Yaman kayyum olarak atanmıştı.

Gözaltı sayısı artıyor

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Artuklu Belediye Eşbaşkan Yardımcıları İsmet Birtek ve Mehmet Yıldırım ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan belediye binasından, Artuklu Belediyesi avukatlarından Ziya Baği, meclis üyesi Mehmet Ali Amak, belediye çalışanları Şeyhmus Amak ve Sultan Bingöl. Polisin devam eden operasyonlarıyla birlikte gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

DTK’de Türk için açıklama

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Ahmet Türk’ün gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Gözaltı ve tutuklama furyası Dersim ve Siirt’ten sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Artuklu Belediyesi Eşbaşkanı Emin Irmak’ın gözaltına alınmasıyla derinleştirilmiştir” denilen açıklamada, “Gözaltı ve tutuklama kampanyasının Sayın Ahmet Türk’e kadar uzanması AKP hükümeti ve devletin imha ve tasfiye politikalarının nerelere taşınacağı konusunda önemli bir işarettir” denildi. Açıklamada son olarak, “Halkımız, bu işgal ve tasfiye politikalarına karşı direnerek kazanacak güç ve yeteneğe sahiptir” denildi.

‘Baskılarla bizi yıldıramazlar’

ÖHD ve MHD, Mêrdîn’de çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “AKP, halkın iradesini gasp etmeye devam etmektedir. Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atayanlar, Sn. Ahmet Türk’ü gözaltına aldılar. Gözaltına alınanlar arasında, MHD Mardin Şube üyeleri de var. Ne belediyelere kayyum atayarak ne de hukuk örgütlerimizi susturarak bizi yıldırabilirler” denildi.