Bizi takip edin

Yaşam

Zika Virüsü artık acil durum değil

->

-> 5

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Zika Virüsü’nün yayılmasıyla ilgili geçen şubat ayında ilan ettiği küresel acil durumun kaldırıldığını açıkladı. WHO’dan yapılan yazılı açıklamada, Zika Virüsü’nün uzun vadede yayılmasına karşı örgütün çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Tetkikler sonucu Zika Virüsü ve ilişkili sonuçlarının halk sağlığı için önemli bir sorun oluşturmayı sürdüreceği vurgulanan açıklamada, söz konusu virüsün küresel acil durum kapsamından çıkarıldığı ifade edildi. Açıklamada, birçok yönden virüsün ve ilişkili sonuçlarının hala tam olarak anlaşılamadığına işaret edilerek, aydınlatılamayan konuların ancak sürdürülebilir bir araştırmayla ortaya çıkarılabileceği kaydedildi.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika Virüsü, Mayıs 2015’te Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.