Bizi takip edin

Haber

Kartal Meydanı’ndan birleşik mücadele çağrısı

->

-> 105

Emekçiler ve demokrasi güçleri, AKP’nin muhaliflere yönelik saldırılarına karşı, ‘Teslim olmayacağız’ şiarıyla Kartal’da toplandı. Halklara güç birliği çağrısı yapan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, ‘AKP’ye karşı büyük bir demokrasi cephesi almamız lazım. Birlikte hareket etmenin koşullarını daha fazla zorlamalıyız’ dedi

AKP’nin muhalif kesimlere yönelik saldırılarına karşı İstanbul’da emekçiler ve demokratik kesimler, “Tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyeceğiz” sloganıyla İstanbul Kartal’da toplandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile çok sayıda demokratik kurumun düzenlediği “Teslim olmayacağız” mitingine yurttaşlar akın etti. “Gün faşizme, sömürü ve zulme karşı birlikte mücadele etme günüdür. Başkanlığa ve diktatörlüğe karşı direnme günüdür” diyerek mitinge gelen binlerce kişi, 3 yerde kurulan arama noktasından alana girdi. Yurttaşlar, uzun kuyrukların oluştuğu arama noktalarından alana “Teslim olmayacağız, biz kazanacağız” pankartı açarak girdi. Alanda bir araya gelen binler, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hırsız, katil AKP” ve “Katil Erdoğan” sloganları ile hükümetin politikalarını protesto ediyor. Kadınlar, mor bayrak ve yöresel kıyafetleri ile mitingte yer alırken, HDP ve DBP’nin tutuklu bulunan eşbaşkanları ile milletvekillerinin fotoğraflarının olduğu dövizler taşınıyor.

/2016/11/20/teslim-olmayacagiz-mitinginden-ilk-fotograflar/

Utanç yasa tasarısına tepki

“Başkansız, savaşsız, OHAL’siz ve tecavüzsüz demokratik cumhuriyet” pankartının da açıldığı mitingde, AKP’nin cinsel istismarı meşrulaştıracak yasa tasarısına tepki göstermek amacıyla kurulan stantlarda imza kampanyası başlatıldı.

kartal-4

Konuşmaların yapılacağı platforma ise, “Teslim olmayacağız, biz kazanacağız” yazılı dev pankartı asılırken, “İdama da başkanlığa da hayır” pankartı da dikkat çekti. Renklilikleriyle alanı dolduran binler, mitingin başlamasını bekliyor.

kartal-5

‘Tarihi bir gün yaşanıyor’

Mitingde ilk olarak Birleşik Haziran Hareketi adına Halkların Türkiye Komünist Partisi (HTKP) Genel Başkanı Erkan Baş söz aldı. Baş, tarihi bir gün yaşandığını belirterek, “Bizi birbirimize, düşürmek, bölmek istiyorlar; çünkü iktidarları böyle sürecek biliyorlar. Onlara öyle olmayacağını göstermek için geldik kardeşler” dedi. Baş,”Biz darbeye karşıyız ama 16 Temmuz’da gerçekleşen darbeye ve bu çeteye de karşıyız. İşçilerin, emekçilerin, tüm devrimcilerin, halkların sesi olmak için çıktık yola ve bu karanlık sürece ancak ve ancak emekçi halklarımız son verebilir biliyoruz” dedi.

kartal-erkan-baş-2‘Mesajımız halklara ve iktidara’

“Kürt halkına zulüm yapılırken bu ülkenin Batısı mutlu olmaz. Gün bugündür, biz bugün baskıya karşı temsilcileri cezaevinde olan Kürt halkının sesini duymak zorundayız. Laiklik için sokaklara dökülenlerin sesini, gazetecilerin sesini duymak zorundayız” dedi. Baş son olarak yapılan mitinginin iki mesajı olduğunu ve birinin iktidara diğerinin de halklara olduğunu belirtti. Baş diktatörlüğe izin vermeyeceklerini ve halkların da bunun karşısında artık ortaklaşması gerektiğini belirtti.

Milletvekilleri rehin alındı’

kartal-doğan-erbaşArdından söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, sözlerine Sêrt’in (Siirt) Hizxêr (Şirvan) ilçesinde yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybedenleri anarak başladı. Türkiye’de 3’üncü parti adına konuştuğunu belirten Erbaş, “Bu partinin eşbaşkanları dahil 10 milletvekili rehin alınmış durumda. Bu yüzden maalesef sizlere ayrı ayrı selam getirdik. Biz de onları selamlıyoruz. Siz asla boyun eğmediniz halkların onurunu çiğnetecek en ufak bir şey yapmadınız sizleri sevgilerimizi saygılarımızı gönderiyoruz” dedi.

‘Kadınlar kazanımlarını bırakmaz’

Darbelere karşı daha fazla bir araya gelinmesi gerektiğini belirten Erbaş,”Eşbaşkanlığı şimdi bitirmek istiyorlar. Bakana sesleniyoruz; kadınların mücadelesini böyle bitiremezsiniz. Tecavüzcüleri aklamak için kadın arkadaşlarımız meydanlarda, halkların ortak mücadelesiyle mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

‘Parlamento hırsızlara bırakılmamalı’

HDP’nin Meclis’te kalıp kalmama tartışmalarına ilişkin görüşünü ifade eden Erbaş, “Vekillerimiz rehin alındıktan sonra çok yoğun toplantılar yaptık.Ve arkadaşlarımızı parlamentoda daha fazla kalma kararı verdi. Çünkü Parlamentoyu hırsızlara vermek doğru olmaz. Kürtlerin hakkını savunmak Türklere zarar vermez” diye konuştu.

‘Mutlaka kazanacağız’

Erbaş basına yönelik baskılarla ilgili de ,”Özgür Gündem’e operasyon yapanlar bugün Cumhuriyet’e operasyon yapıyor. OHAL’i uzatarak bu şartlarda yeni bir rejim yaratacaklar. O nedenle AKP’ye karşı büyük bir demokrasi cephesi almamız lazım. Birlikte hareket etmenin koşullarını daha fazla zorlamalıyız” dedi. Güç ve eylem birliği yapılması gerektiğini belirten Erbaş, “Bu miting yeni bir dönemi başlatabilir. Biz parti olarak bu yapmaya devam edeceğiz. Yarından itibaren sokak sokak tüm demokrasi güçleriyle işbirliği yaparsak ancak bu kötü gidişe dur diyebiliriz. Kazanan biz olacağız” dedi.

kartal-15

‘Savaşın derinleşmesinden AKP sorumlu’

Emek ve demokrasi güçleri adına yapılan ortak açıklama Kürtçe ve Türkçe okundu. Açıklamanın Türkçesini Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek okudu. Milyonların iradesini yok sayan AKP’nin savaş politikalarının devan ettiğini belirten Gerçek, “Suriye’de süren ve milyonlarca insanın göç etmesine, sayısız insanın ölümüne neden olan savaşın derinleşmesinden AKP Hükümeti sorumludur” dedi. Kürt kentlerinde kıyım ve yıkım politikalarını sürdüren AKP’nin, şimdi de belediyelere kayyum atayarak halkın iradesini yok saydığını dile getirdi. İktidarın 15 Temmuz askeri darbe girişimini muhaliflerden kurtulmak için fırsat olarak gördüğünü ifade eden Gerçek, Olağanüstü Hal’in de bu amaçla ilan edildiğini söyledi.

kartal-20

‘Birleşik mücadele karanlığı yenecek’

İlan edilen Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile emekçilerin kamudan tasfiye edildiğini, yayın organlarının ve derneklerin kapatıldığını ve gazetecilerin cezaevlere konulduğunu hatırlatan Gerçek, “Ancak biat etmiyoruz, etmeyeceğiz. Teslim olmadık, olmayacağız” diyerek, direniş mesajı verdi. AKP ve MHP’nin oluşturmaya çalıştığı milliyetçi cephenin emekçiler için yıkım olacağına dikkat çeken Gerçek, şöyle konuştu: “Bütün bunlar olurken toplum tek sesli, yandaş medyanın kara propagandası aracılığıyla uyuşturulmaya; dindar ve kindar bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor. Dindar ve kindar nesil yetiştirme hevesiyle yetinemeyen iktidar, şimdi de çocuk evliliklerini meşrulaştırmanın, tecavüzü aklayan ve kadını esaretin içine atacak yasal düzenlemeleri gece yarısı gündeme getirmiştir. İnanıyoruz ki; hevesleri yarım kalacak, başta kadınlar olmak üzere bu ülkenin emekçileri buna izin vermeyecekler. Bizler bu ülkenin işçi ve emekçileri, ezilen halkları, gençleri ve kadınları olarak; geleceğimizi asla teslim etmeyeceğiz, susmayacağız, teslim olmayacağız. Bu saldırıları püskürtmek ancak bütün emekçilerin ve ezilenlerin birlikte mücadelesi ile mümkündür. Hiçbir zulüm düzeni ilelebet süremez. İnanıyoruz ki, halkın birleşik mücadelesi bu karanlığı yenecektir.”

kartal-7

Açıklamanın ardından sahneye Gezi’de yaralanan ve hayatını kaybedenlerin yakınları çıkarak miting alanını dolduran kitleyi selamladı. Platform adına konuşan Volkan Kesal Bilici, “Bugün bu alanda tekrar Gezi ruhunu gördük. Barikat arkadaşlarımızla yan yana durmaktan gurur duyuyoruz. Teslim olmayacağız” dedi. Miting konserlerle son buldu.

HABER MERKEZİ