Bizi takip edin

Haber

WAN İNFAZLAR KENTİ OLDU

->

-> 16

Erdîş’te polislerce bir eve düzenlenen baskında ev sahibi kadının diri diri yakılması sonrası Van Valisi sessizliğe büründü. Ana akım medya ise 90’ların refleksiyle 17 yıllık evli kadın Hediye Ataman’ı ‘PKK’lı öldürüldü’ diye servis etti. Wan’da son bir yılda 40’tan fazla infaz yaşanırken; son vahşetin İçişleri Bakanı Soylu’nun tehditlerinden sonra yaşanması ise dikkat çekti

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde Çelebibağı Mahallesi Agamast semtinde bulunan Ataman ailesinin evine baskın düzenleyen asker ve polis, evi ateşe vererek 17 yıllık evli Hediye Ataman’ı (37) diri diri yaktı. Polis, Hediye Ataman’ın eşi Ahmet Ataman ile yangına müdahale etmek isteyen Halit Ataman, Ömer Ataman, Suphi Ataman ve Kamuran Yiğit’i darp ederek gözaltına aldı.

Görgü tanıkları Hediye Ataman ile eşi Ahmet Ataman’ın 17 yıllık evli olduklarını ve kendi evlerindeyken, polislerin hiçbir uyarı yapmadan evi kurşunladığı ve kimyasal madde atarak yaktığını belirtti. Tanıklar, evin ateş alması üzerine Ahmet Ataman’ın bir şekilde evden çıktığını ve Hediye Ataman’ın ise çıkmasına izin verilmediği için diri diri yandığını belirtti.

Diri diri yaktılar

Olay yerinde incelemelerde bulunan aile avukatı Sedat Kula, olayın üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Olayla ilgili ayrıntıları kısa sürede paylaşacaklarını ifade eden Kula, konuya ilişkin kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Hediye Ataman’ın akrabası Fatma Ataman ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kurşun seslerine uyandık. Birkaç el silah sesi geldikten sonra ev ateşe verildi. Kurşun sesi öncesi hiçbir şey yoktu. Bu olayı askerler gelip yaptı ve kılıfına uydurdu. Bu evde evin sahibi olan kadın öldürüldü. Kadının evden çıkmasına izin verilmediği için diri diri yanmış. Sonrasında akrabalarımızı işkence ile gözaltına aldılar. Gözaltına alınanları parçalayarak yüzlerini paramparça ettiler. Bizlere sebebini söylemediler. Sebepsiz yere de alıp götürdüler.”

Vali suskun

Yaşanan vahşetin ardından havuz medyası, “PKK’lı kadın ölü ele geçirilirken çatışma sonrası 3 polis yaralandı” haberleri geçti. Ana akım medyada, “Polisin teslim ol çağrısına karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı” denilerek, 1 kadın PKK’linin ölü ele geçirildiği, 3 özel harekat polisinin ise yaralandığı ileri sürüldü. Vahşetin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen Van Valiliği’nden Hediye Ataman’ın katledilemesine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmaması dikkat çekti.

1 yılda 40 infaz

Wan’da son 1 yıl içerisinde ‘çatışma çıktı’ iddiasıyla 40’a yakın kişi asker ve polis tarafından katledildi. Wan’ın Artemêtan (Edremit) ilçesinde geçtiğimiz yıl 12 kişinin infaz edilmesiyle başlayan infaz silsilesinin son halkası ise Hediye Ataman’ın yakılarak katledilmesi oldu. Erdîş’te 13 Kasım’da da benzer bir saldırı yaşanmış 3 kişi vahşice öldürülmüştü. Antalya’da da 17 kasım akşamı polis silahlı çatışmaya girdiği iddiasıyla baskın yaptığı evde 1 kişiyi infaz etmişti.

Soylu ‘Bölgedeyim’ demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 Kasım’da istanbul Güngören’de yaptığı konuşmada kasım ayının 20’sinden sonra mart ayının sonuna kadar Kürdistan’da kalacağını belirterek tehditler savurmuştu. Soylu yaptığı açıklamada şunları belirtmişti: “Bilsinler ki nisan onlar için iyi bir ay olmayacak, kış onlar için iyi geçmeyecek, Bütün güvenlik kuvvetlerimizle beraber onlara bir daha göremeyecekleri kadar büyük bir zayiat verdireceğiz. Bu ülkede PKK’nın adı, bir daha anılmayacak ve kim onlara yardım ve yataklık yapıyorsa, tekrar söylüyoruz, kimse bizden merhamet beklemesin.”

İHD’den açıklama

İnsan Hakları Derneği Wan Şubesi, yakılarak katledilen Ataman’ın evinde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonrasında açıklama yapan Şube Başkanı Murat Melet, “İHD savunucuları olarak burada bulunmaktayız. Hiçbir insanın insanlık tarihinin kabul edemeyeceği bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Sivil insanların yaşadığı ev güvenlik güçleri tarafından etrafı sarılmış ve şu anki hale getirilmiştir. Ne olursa olsun hiçbir insanın ideolojinin felsefeni ve iktidarın ve hiçbir inancın kabul edemeyeceği bir tablo ortadadır” sözlerini kullandı. Ataman’ın cenazesinin Van Dursun Odabaşı Devlet Hastanesi’nde otopsi için bekletildiği öğrenildi. Olay sonrası gözaltına alınan Suphi Ataman, Halit Ataman ve Ömer Ataman serbest bırakıldı.

WAN