Bizi takip edin

Yaşam

Türkiye çocuklar için hiç de…

->

-> 63

Çocuk hakları karnesi en kötü olan ülkelerden biri olan ve çocuklar için hiç de ‘güvenli’ olmayan Türkiye’de bir yılda adliyeye taşınan cinsel istismar sayısı 16 bin 957, her ay en az 650 çocuk cinsel istismara uğruyor, 3 bin 111 çocuk hapishanede, son 3 yılda 176 çocuk işçi can verdi. Ayrıca tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, yaşam, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma haklarının neredeyse tamamı ülkede ihlal ediliyor.

Dünyada “çocuk hakları” kavramı ilk olarak Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi ile birlikte çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesiyle şekillendi. 20 Kasım 1989 tarihinde 193 ülke tarafından onaylanan “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ile birlikte 20 Kasım tüm dünyada “Çocuk Hakları Günü” olarak ilan edildi. Dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, yaşam, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların tanımlandığı bu sözleşme ile evrensel anlamda çocuk hakları güvence altına alınmış olsa da, Türkiye’nin “çocuk hakları” karnesi hiç de iç açıcı değil.

2hab2cocukTürkiye’de 3 bin 111 çocuk cezaevinde

Bir çocuğun en temel haklarından biri olan “özgürlük” hakkının ne yazık ki Türkiye’de pek de “temel” olmadığı görülüyor. Adalet Bakanlığı’nın 2016 yılı verilerine göre, cezaevlerinde çeşitli suçlardan bin 752 tutuklu, 831 hükümlü çocuk bulunuyor. Ayrıca hükümlü veya tutuklu annesinin yanında cezaevinde kalan 0-6 yaş grubu çocuk sayısı da 528. Çeşitli cezaevlerinde kalan toplamda 3 bin 111 çocuğun ihtiyaçlarının ne oranda karşılandığı, eğitim- öğretimine devam edip etmediği konusunda yetkililer tarafından ortaya konan somut bir proje ise söz konusu değil.

3-cocuk-isci-somuru3

İş cinayetinde 176 çocuk yaşamını yitirdi

Ucuz ve genç iş gücü bakımından sömürünün en yoğun yaşandığı Türkiye’de çocuk işçilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2016 yılı istatistikleri, Türkiye’nin çocuk işçi karnesini ortaya koydu. Rakamlara göre, 2016 yılı ocak ayı itibariyle çeşitli iş kollarında 18 yaş altında 133 bin 33 çocuk işçi çalışıyor. Bunlardan 59 bin 571’ini kız çocuklar, 73 bin 432’sini ise erkek çocuklar oluşturuyor. Yine Çocukların birçoğunun ucuz iş gücü olarak görülmeleri nedeniyle özellikle sanayide ağır ve tehlikeli işlerde, sokakta, mevsimlik ve geçici tarımda çalıştığı belirtilirken, son üç yılda iş cinayetlerinde 176 çocuk işçinin yaşamını yitirdi.

gever-cocuk

Kürt kentlerinde çocuklar

Hükümetin Kürdistan kentlerinde 2015-2016 yılları arası başlattığı soykırım saldırılarında “Sokağa çıkma yasağı” sırasında çocuk ölümlerinin en çok yaşandığı dönemlerden biri olarak tarihi kazındı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) verilerine göre, 16 Ağustos 2015 tarihi itibariyle 7 ildeki en az 22 ilçede uygulamaya konulan “Sokağa çıkma yasakları”nda, en az 80 çocuk yaşamını yitirdi. Çocukların, açılan ateş sonucu, sağlık hizmetine erişemediği için veya çatışma atıkları nedeniyle hayatlarını kaybettiği belirtildi. Bu dönemde sivil katliamlar da seri bir şekilde yaşandığı dönem olarak tarihteki yerini aldı.

3-zarok-tvSokakları kanalları ellerinden alındı

15 Temmuz askeri darbe girişimi ardından ilan edilen aslında Kürt kentlerinde her daim uygulanan Olağanüstü Hal (OHAL) en çok da sokakların çocuklarındır dediğimiz çocukları etkiledi. İlk olarak Eylül ayında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TÜRKSAT üzerinden Kürtçe’nin Kurmancî, Kirmançkî (Zazakî) ve Soranî lehçelerinde çocuklar için yayın yapan Zarok TV kapatıldı. Neredeyse tüm muhalif sivil toplum örgütlerinin ve derneklerin kapatıldığı son KHK ile birlikte ise çocuk haklarının geliştirilmesi, okulların çocuklar için güvenliğinin sağlanması ve çocuk evliliklerine karşı mücadele eden Gündem Çocuk Derneği de mühürlendi. Gündem Çocuk Derneği daha önce Pozantı Cezaevi’ndeki çocuk istismarlarını gündeme getirmişti.

9-erkek-adaletCezasızlık zırhına karşı mücadele

Yıllardır yoğun bir şekilde mücadelesi verilen çocuk gelinlere ve cinsel istismar zanlılarının cezalandırılması için yapılan çalışmaları görmezden gelen AKP’li vekiller meclise sundukları skandal bir önerge ile son günlerde gündemi oldukça meşgul etmeye devam ediyor. AKP’li vekillerin girişimiyle Meclis Genel Kurulu’nda Perşembe gecesi görüşülen cinsel istismara uğrayan çocukların Tecavüz zanlısı ile evlendirilmesine ilişkin hazırlanan “Cinsel İstismar Düzenlemesi” ile çocuk istismarı yeniden gündeme geldi. Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı adli yıl istatistiklerine göre, bir yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor. Her ay en az 650 çocuğun istismara uğradığı ülkede, her yıl gerçekleşen resmi evliliklerin beşte birinde 18 yaş altındaki kız çocukları evlendiriliyor. Salı günü yeniden görüşülecek düzenleme yasalaşırsa çocuk istismarcıları cezasız kalacak.

multeci-cocuk

Ülke de yaşam hakkı bile uygulanmıyor

Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imzacı olduğunu belirten Çocuk İçin Barış Girişimi üyesi Dilan Taşdemir, sözleşmenin içerisinde çocukların ırk, dil, din ve cinsiyet ayrımları gözetilmeden aynı haklara sahip olduğunu taahhüt edilmesine ve her çocuğun yaşam hakkına sahip olduğunun kabul edilmesine rağmen Türkiye’nin bunları uygulamadığını ifade etti. Özellikle Kürt Kürt kentlerindeki savaş nedeniyle çocukların yaşam haklarının gözetilmediğini belirten Taşdemir, “İki yılı aşkın bir süredir Kürt illerinde inanılmaz bir savaş devam ediyor. Orada sadece ölen bireyler değil birçok çocuğun da yaşam hakkı gözetilmiyor. Çocuklar çatışma atıklarını oyuncak zannediyor ve oynadığında ölüyor. Çatışma esnasında ölüyor ve infaz ediliyor. Barınma hakkı ise son dönemde ihlallerin en büyüğü. Düşünün ki Şırnak’ın 7 mahallesi dümdüz edildi. Bu çocuklar nerede yaşayacaklar? Kışın ortasında çadırlarda yaşamak zorunda bırakıldılar. Eğitim ve sağlık hakkına erişemiyorlar. Sosyal haklarını bırakın temel yaşam haklarına bile izin verilmiyor” dedi.

cocuk-evliligi

Çocuk evliliklere izin vermeyeceğiz

AKP’li vekillerin Meclis’te sunduğu skandal yasa tasarısına da değinen Taşdemir, “Tecavüz yasası ile karşı karşıyayız. Kendi ağızlarıyla söylüyorlar tecavüzcüsüyle olmasa bile çocuk evliliğin önünü açıyorlar. 21. yüzyılda Ortaçağ kafasında hareket eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Çocukların eğitime yönlendirilmesi asıl çözümken, kalkıp ‘Çocukların kendi iradeleri ile evlenmelerinin önünü açıyoruz’ gibi bir söylemle övünüyorlar” dedi.

hastane-acilÇocukların hakkı için kimliği yoktur

Göç ile birlikte çocuk işçiliğin katlandığını söyleyen Taşdemir, çocukların ayakkabı ve tekstil atölyelerinde günde 10 lira alarak çalıştığını ve eğitime ulaşma imkanlarını kullanamadığını söyledi. “Türkiye ya neye imza attığını bilmiyor ya da sözleşmeye itibar etmiyor” diyen Taşdemir, “Bütün çocukların hiçbir ayrım gözetmeden sosyal ve kültürel haklara erişimi olması gerekiyor. Her şekilde çocukların hakları istismar ediliyor ve Türkiye imzacısı olduğu anlaşmayı hiçbir şekilde uygulamıyor” dedi.

2hab2cocuk

Yaşam mücadelesinde çocuklar

Ortadoğu’daki savaşın derinleşmesiyle topraklarını terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan başka ülkeler göç etmek zorunda kalıyor. Savaş olan bölgelere sınırı olan ülkelerden biri de Türkiye. Yaşam kaygısından dolayı ülkeye gelen yurttaşlar burada da başka bir yaşam mücadelesi içerisine giriyor. Bu mücadelede en çok da çocuklar etkileniyor. Önceki gün İzmir’in torbalı ilçesin’de Torbalı Devlet Hastanesi’nin imza attığı skandal da 3 aylık mülteci Nouf bebek tedavi edilmediği için yaşamını yitirdi. Bunun gibi binlerce mülteci çocuk ya açlıktan ya da elverişsiz yaşam koşullarından dolayı bu ülke de yaşamını yitiriyor.

karneHükümetin çocuk karnesi!

Karikatürist Beritan Can, hükümetin politikalarından dolayı katledilen çocukları konulan bir karikatür çizmişti. Geçtiğimiz Ocak ayında Arasöz Sanat Dergisi için çizen Karikatürist Beritan Can, çizdiği bir karikatür ile devlet güçleri tarafından katledilen çocukları hatırlatmıştı. Can’ın çizdiği bu karnede ders notları yerine katledilen çocukların isimleri, yaşları ile öldürüldükleri yer ve tarihlerinin yazılı olduğu mezar taşları yer aldı. Bu mezar taşlarında isimleri yer alan çocuklardan bazıları ise Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol ve Berkin Elvan, Baran Çağlı, Cemile Çağırga ve Helin Şen oldu.