Bizi takip edin

Kadın

Kadınlar yola TJA ile devam ediyor

->

-> 43

‘Kadın Buluşması’nda KJA’nın kapatılmasının ardından yeni örgütlenme modeli üzerine yürütülen tartışmalarla Kürt kadınları Tevgerên Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi (TJA) olarak yoluna devam etmek kararı aldı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi öncülüğünde kadın derneklerinin kapatılması ve kadın kazanımlarına yönelik saldırılara karşı çok sayıda kadın kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla Amed’te “Kadın Buluşması” gerçekleştirildi. DBP Amed İl Örgütü’ndeki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmaya, kapatılan kadın kurum temsilcileri, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP kadın milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu’ndan Julie Ward, Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyon Temsilcisi Irmela, Dünya Kadın Konferansı Temsilcisi Suzanne Bader, Bask Parlamentosu Üyesi Oihana Echevarrieta Legrand, İngiltere İnsan Hakları Avukatı Melanie Gingell, Kıbrıs TCEP Temsilcisi Falka Paşa ve Türkiye’deki çok sayıda kadın kurumu temsilcisi katıldı.

‘Stratejik bir noktadayız’

Yoğun bir coşkunun hakim olduğu toplantıda çekilen halaylar eşliğinde sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı. Kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan buluşmada açılış konuşmasını DBP Kadın Meclisi Üyesi Fatma Kaşan yaptı. Kadın özgürlük mücadelesinde son süreçlerin en çetin saldırıları ile karşı karşıya olduklarını belirten Kaşan, “Biz binlerce yıl boyunca bir özgürlük mücadelesi yürüten bir kadın mücadelesinin ardılları olarak buradayız. Bu nedenle de kendi tarihsel rolümüzün bilincinde olarak burada bir araya gelmiş bulunuyoruz. Mutlaka ve mutlaka kadın özgürlüğünü gerçekleştireceğiz. Bu uğurda yaşamını yitiren, sürgün edilen, tutsak edilenlere sözümüz olsun” dedi. Karşılarında var olmalarını kadının köleliğine bağlayan bir sistemin bulunduğunu ve bu yüzden ilk önce kadınların vurulduğunu ifade eden Kaşan, şöyle devam etti: “Bu süreç içerisinde tamamen stratejik bir noktada bulunuyoruz. Ortadoğu’yu değiştirecek olan kadın özgürlükçü Kürt özgürlük mücadelesidir.”

Kaşan’ın ardından salondaki dünya kadın örgütlerinin temsilcileri tek tek sahneye çağrıldı. Katılımcılar, sık sık atılan “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde kısa birer selamlama konuşması yaptı.

‘Kilit vuramazlar’

Buluşmada konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, “Başarılı, bilinçli, dirençli, özgürlüğünü isteyen kadınlar bu erk zihniyete boyun eğmeyecektir” dedi. Kobanê, Şengal ve Musul’daki kadın direnişlerine atıfta bulunan Güven, “Binaları mühürleyerek kapılarımıza kilit vurabilirler ama dilimize, mücadelemize asla kilit vuramazlar. Hepiniz farklı illerden ve ülkelerden geldiniz buraya. Belki geldiğimiz yerler farklılık gösteriyor olabilir ama mücadelemiz ve direnişimiz ortaktır. Devletin yıllardır değişmeyen bir konsepti var. Diyorlardı ki direnenleri, sokakta olanları bir yerde kıstırıp kafasına sıkacağız. Bizi ölümle bitirebileceklerini sandılar. Öldürdüler, tutukladılar ama bitiremediler” şeklinde konuştu. Güven kadınlara direniş çağrısı yaptı.

‘Teslim etmeyeceğiz’

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ise, “Biz kadınlar zalimlerin tüm faşist uygulamalarına karşı direnmekten güç alıyoruz. Bugün burada aramızda olmayan, cezaevlerinde rehin tutulan kadın yoldaşlarımıza da buradan selam yollamak ve direnişlerini sürdürdüğümüzü belirtmek istiyoruz. Onlar yalnız değiller, onlar zindanda bugünlerimizin, direnişimizin, mücadelemizin bedelini ödüyorlar. Hiçbir kazanımımızı AKP’nin sistemine teslim etmeyeceğiz. Günlerdir sokaklarda direnişler örgütleniyor. Bütün kadınlar çok iyi biliyor ki AKP’nin ilk hedefi kadınlardır. AKP ve kadın düşmanları da çok iyi bilmeli ki asla vazgeçmeyeceğiz ve alanlardan çekilmeyeceğiz. Direniş dolu günler bizi bekliyor. Mücadele de direniş de başarı da bizim olacaktır” vurgusu yaptı.

‘Dehşeti gözlemledim’

Konuşma yapan kadınlardan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Julie Ward, 3 haftadır Amed’te olduğunu söyleyerek, “Sadece 3 haftada bile burada yaşanan dehşeti gözlemlemiş bulundum. Özellikle çocuklarla ilgili geçirilmeye çalışılan yasa karşısında şoke oldu. AP’de ve başka yerlerde eylemler ve kampanyalar yapacağım. Ortaçağ’a döndük. 21’inci yüz yılda hiç kimsenin aklının ucundan geçmemesi gereken bir şeyden şimdi Türkiye’de parlamentoda onaylanacak. Bana göre bu uygarlık karşıtı bir hareket ve AP’de bunun karşısında bir duruş sergileyeceğiz” dedi.

‘İrlanda’yı hatırlattı’

Sinn Fein Parti Meclisi üyesi Cara Mc Shane, Amed’e geldiğinde İrlanda’da süren savaş halini gördüğünü belirterek, “Son 30 yıldır İrlanda’da süren çatışmalar var. İngiliz emperyalizmine karşı sürdürdüğümüz bir mücadele var. Dün gece Diyarbakır sokaklarında gördüğüm polisler İrlanda’yı hatırlattı bana. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve barış için Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması çok önemlidir. Türkiye ve Kürdistan’da kadın mücadelesinin yeri ve misyonu çok değerli. Güç aldığımız bir kadın direnişi var” dedi.

‘Yolun sonu aydınlık’

Cizîr’de (Cizre) katledilen Mehmet Yavuzel’in annesi Hanım Yavuzel, “gerekirse gece gündüz sokaklarda, evlerde örgütlenme sağlanması gerektiğini ifade ederek, “Mücadeleyi büyütecek olan biz anneler ve kadınlarız. Şehitlerimiz yolunun takipçisi olmalı ve onların direnişini devralmalıyız. Gün susma, sindirilme günü değildir. Kurumlarımız kapatılmış olabilir ama bizler her evi kapatılan bir kurum yapmalıyız” ifadelerini kullandı. Yavuzel, “Yolun sonu aydınlıktır ve Kürt halkı aydınlığa doğru yürümüyor, koşuyor” dedi.

‘Kazanacağız’

İmralı Heyeti Üyesi Ceylan Bağrıyanık ise, KJA’nın kapatılmasının kendilerini yıldıramayacağını belirterek, “Kadınlara boyun eğdirmek istiyorlar ama bize asla boyun eğdiremeyecekler. Direneceğiz ve kazanacağız. Bizim düşünmemiz gereken tek şey bu direnişi daha fazla nasıl büyüteceğimizdir” diye konuştu. CHP’li kadınlara da seslenen Bağrıyanık, “Bu mücadele sürecinde mutlaka yer almalılardır. Faşist sisteme karşı güçlü kadın duruşunu sergilemeliler” çağrısı yaptı.

‘Geri adım atmayacağız’

DBP Kadın Meclisi adına konuşan Fatma Gül de, “Bizi yıldırmak istiyorlar ama biz de şunu söylemek istiyoruz ki; biz direnen Kürt kadınının geleneğinden geliyoruz. Biz Fatma’ların, Seve’lerin, Sara’ların yoldaşlarıyız ve direnişten geri adım atmayacağız. Bizi yok etmek ve sindirmek isteyenlerin karşısında durmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

TJA ile mücadeleye devam

Konuşmalar ve yeni tartışma modeli üzerine yürütülen tartışmaların ardından buluşmaya katılan kadınların katıldığı oylama ile KJA’nin bileşeni olan kadınların bundan sonra Tevgerên Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi (TJA) adıyla örgütlenmeye devam edeceği belirtildi.

Kadın buluşmasında tartışmalar sona ererken, hazırlanan sonuç bildirgesinin açıklanması bekleniyor.

AMED