Bizi takip edin

Rojava

Halep’te son 2 yılın en yoğun bombardımanı

->

-> 10

Halep’te yaşanan yoğun çatışmalar ve bombardıman, 5 günü geride bıraktı. Suriye rejimine ait savaş uçakları, silahlı grupların denetimindeki kentin doğusunu yoğun bir şekilde bombalarken; silahlı gruplar da, rejimin denetimindeki mahallelere top atışı yapıyor.

Fransız haber ajansı AFP, kentteki bombardımanın “son 2 yılın en yoğun bombardımanı” olduğunu bildirdi. Çatışmalar nedeniyle 13 kişi yaşamını yitirirken bu ölümlerden üçü, muhaliflerin hükümetin kontrolündeki bölgeye attıkları roketler nedeniyle gerçekleşti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’deki insani yardım danışmanı Jan Egeland, azalan erzaklar ve yaklaşan kış nedeniyle Halep’in doğu bölümünün “iç karartıcı” bir durumla yüz yüze kaldığını ifade etti. Reuters’a konuşan Egeland, “Anladığım kadarıyla neredeyse tüm gıda stokları bitmiş ve on binlerce aile açlıkla karşı karşıya” dedi. Silahlı gruplara yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Halep’te en az 18 mahallenin bombalandığını duyurdu. HALEP