Bizi takip edin

Haber

Gever’den dayanışma çağrısı

->

-> 14

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 79 gün süren operasyonlar sonrası kullanılamaz hale gelen binlerce evin onarım çalışmaları havaların soğuması ile hız kazandı. Yıkımın en fazla olduğu Güngör, Cumhuriyet, Dizê, Eski Kışla ile Orman mahallelerinde şu ana kadar İçişleri Bakanlığı kararıyla çalışmaları durdurulan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) ile Gever Belediyesi öncülüğünde 900 ev onarıldı, yaklaşık 150 evin ise kapı ve pencere ihtiyacı karşılandı.

Mahallelerini terk etmemek için mücadele eden yurttaşlardan 45 yaşındaki Hamit Kartal, “Günlerce soğuk çadırda yaşadık ama yine de yıkılan evimizi yeniden inşa ettik. Şuan evin yüzde 95’lik kısmı bitmiş durumda ama halen yüzlerce onarılmayı bekleyen ev var” dedi.

Tek isteğimiz…

İdris Kuşak (56) da, tüm imkansızlıklara rağmen parça parça evlerini onardıklarını fakat halen elektriğinin olmadığını belirterek, “5 odalı evde 20 kişi yaşıyoruz. Ben ve kardeşlerim. Her bir aile bir oda da kalıyoruz. Bu evi birlikte inşa ettik. Çünkü diğer evlerin hepsini yakıp yıkmışlardı” diye belirtti. Odun alacak güçlerinin olmadığını dile getiren Kuşak, “Buranın kışı çok sert ve uzun geçiyor. Tek istediğimiz kış için sıcak bir ev yapmak. Onun için uğraşıyoruz” dedi. COLEMÊRG