Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

AFAD yetkilileri HDP’lilere bilgi vermedi

->

-> 33

Sêrt’te yaşanan maden faciasında çocukları yaşamını yitiren ve göçük altında kalan işçilerin aileleri ziyaret eden HDP’lilere, AFAD yetkilileri yürütülen çalışma ile ilgili bilgi vermedi. HDP’liler bu iş cinayetinin takipçisi olacaklarını söyledi

Sêrt’in (Siirt) Xizxêr (Şirvan) ilçesinin Maden Köyü’de meydana gelen göçük faciasında şu ana kadar 6 işçinin cenazesine ulaşılırken, toprak altında kalan 10 işçi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Aralarında HDP Êlih (Batman) Milletvekili Saadet Becerikli ve Bedlis (Bitlis) Milletvekili Mizgin Irgat’ın da bulunduğu heyet, göçüğün meydana geldiği Maden Köyü’nde incelemelerde bulundu. Heyet, cenazesi çıkarılan ve taziyesi köyde kurulan Murat Ant’ın ailesine başsağlığı dileklerinde bulundu. Ardından çocukları toprak altında olan ve halen kurtulmayı bekleyen aileleri ziyaret eden heyet, burada AFAD yetkililerinden bilgi almak istedi.

‘Takipçisi olacağız’

Ancak Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak’ın bilgilendirildiğini belirten AFAD yetkilileri, heyeti daha sonra bilgilendireceğini aktardı. Bunun üzerine heyet, ailelerden bilgi aldı. Daha sonra yapılan açıklamada heyet adına konuşan Becerikli, Türkiye’nin yabancı olmadığı bir manzara ile karşıya karşıya olduklarını belirterek, “Türkiye iş cinayetlerinde birinci sıralarda yer alıyor. Bu iş kazasında şirket kadar devlet de sorumludur. Göreceğiz ki ortakları CİNER grubuna hiçbir dava açılmayacak. Gözlemlerimiz ve ailelerden aldığımız görüşler doğrultusunda bu madende hiçbir önlem alınmamış. Biz bu iş cinayetinin hukuki anlamda takipçisi olacağız” dedi.

‘Ailelerin baskısıyla arama çalışmaları başlatıldı’

Ardında konuşan Irgat ise, yaşanan faciadan 2 gün sonra arama faaliyetlerinin başlatıldığını hatırlatarak, şunları aktardı: “Ocakta ihmaller üzerine ihmal yapılmış. Ağır koşullarda çalışan emekçilerin hakları göz ardı edilmiş. Havuz medyası her ne kadar her şeyi tozpembe olarak gösterse de burada bir iş cinayeti yaşanmıştır. Arama faaliyetleri ailelerin baskısı sayesinde başlamıştı. Biz bu facia ile ilgili rapor hazırlayıp kamuoyuna sunacağız.”

SÊRT