Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Yakılan evde inceleme: Valilik ve İçişleri Bakanlığı doğruyu yansıtmıyor

->

-> 115

Erdîş’te Hediye Ataman’ın polis ve askerler tarafından ateşe verilen evde yanarak can vermesinin ardından olayla ilgili inceleme yapan İHD heyeti, yapılanın insanlık dışı olduğunu vurgulayak, olayı ‘PKK’ye operasyon’ diye yansıtan valilik ve İçişleri Bakanlığı’nı yalanladı

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesine bağlı Çelebibağı Mahallesi Agamast yolu üzerinde bulunan Ahmet Ataman adlı kişiye ait evin, asker ve polis tarafından ateşe verilmesi sonucu Hediye Ataman’ın hayatını kaybettiği olayla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Wan Şubesi incelemelerde bulundu.

‘İnsanlık suçu’

Heyet adına açıklama yapan yapan İHD Şube Başkanı Murat Melet, savunmasız insanların diri diri yakılmasının insanlık suçu olduğuna vurgu yaparak, “Van Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın iddiaları var. Bu evde PKK militanlarının olduğu söyleniyor. Görülen tabloda böyle bir şey ortaya çıkmamıştır” dedi.

Öte yandan Hediye Ataman’ın cenazesi otopsi işlemleri için Van Dursun Odabaşı Devlet Hastanesi’nde bekletilirken, olay sonrası eşi Ahmet Ataman ile birlikte gözaltına alınan akrabaları Suphi, Halit ve Ömer Ataman serbest bırakıldı.

WAN