Bizi takip edin

Yaşam

Ülke’nin ayıbı: 3 aylık bebek açlıktan…

->

-> 5

Her seferinde siyaset malzemesi yaptığı mültecilere milyarlaca lira harcadığını iddia eden hükümeti yalanlar nitelikte bir olay yaşandı. Torbalı’da mevsimlik işçi olarak çalışan Suriyeli mülteci ailenin 3 aylık Nouf isimli bebeği açlıktan yaşamını yitirdi

Avrupa’ya mülteciler için milyarlarca lira harcadığını söyleyen hükümeti bir kez daha yalanlayan durum İzmir’in Torbalı ilçesi’nde yaşandı. Torbalı’da anne ve babası mevsimlik işçi olarak çalışan 3 aylık Nauf bebeğin önceki gece açlıktan dolayı “yeterli beslenememekten kaynaklı yaşadığı nefes darlığından” yaşamını yitirdi. Skandallar zinciri Torbalı Devlet Hastanesi’nde başladı. Geçtiğimiz Salı günü havale geçiren Nouf bebek ailesi tarafından Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İnsanın en doğal hakkı olan sağlık ve yaşam hakkını unutan Hastane ailenin “Geçici Koruma Kimliği” olmadığı için Naof bebeği muayene etmedi. Muayene için ailenin İzmir’e giderek “Geçici Koruma Kimliği” almasını istedi. Ancak ailenin yol parası olmadığı için bebeklerini alarak eve geri döndü.

‘Annesi beslenemedi’

Annesi sağlık sorunları devam eden Nauf bebeğin önceki gece nefes almadığını fark etti. Aile bebeği tekrar hastaneye götürdü ancak bebek bu kez yaşamını yitirmişti. Hastanede otopsisi yapılan bebek, dün sabah bir yetişkine göre yapılmış tabutla hastaneden çıkarılarak toprağa verildi. Defin sonrası acısını yaşamadan eşi ile birlikte tekrar çalıştığı tarlaya giden baba Abdulkerim Eltuş, doktorların bebeğin ölüm nedenini “yeterli beslenememekten kaynaklı nefes darlığı” olarak gösterdiğini kaydetti. Eşinin hamilelik sırasında tarlada çalışmaya devam etmek zorunda kaldığını söyleyen Baba Eltuş, eşinin yaşadıklarından dolayı bebeğinin kalp yetmezliği ile dünyaya geldiğini ve soğuk nedeniyle kronik bronşit hastalığına yakalandığını belirtti.

20 liraya bütün gün çalışıyorlar

Yaşam mücadelesi veren Eltuş Ailesi, Suriye’nin İdlip kentinden 3 yıl önce hayatta kalabilmek için Türkiye’ye göç etmek zorunda kalıyor. Eltuş Ailesi, Suriye’nin İdlip kentinden 3 yıl önce hayatta kalabilmek için Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. Aile yine kendileri gibi mülteci olan 52 kişiyle beraber yıkık bir evde yaşıyor. Yaşadıkları yıkık evde su, elektik ve alt yapı tesisatı yok. Barınma, beslenme ve sağlık hizmetleri gibi temel insani haklarından tamamen mahrum olan mülteciler kışın soğuğundan korunmak için etraftan topladıkları odun ve ağaç dallarını yakarak ısınıyor. Bahçede yaktıkları odun ateşinde yemek yapan mülteciler yemek yaptıkları yer ile uyudukları oda ve tuvaletleri içi içe bulunuyor. Emekleri çalınan ve yarısından fazlası 16 yaşının altında olan bu mültecilerin yetişkinleri ise tarlalarda günlük 20 liraya mevsimlik işçi olarak çalışıyorlar.

‘Bebek ölümleri devam eder!’

Torbalı’da resmi kayıtlara göre 15 bin, İzmir genelinde ise 200 binin üzerinde mülteci olduğunu belirten Halkların Köprüsü Derneği Torbalı Sorumlusu Mehmet Kaçmaz, ilçede bulunan mültecilerden yalnız 5 binine “Geçici Koruma Kimliği” verildiğini aktardı. İlçede yaşamına devam eden mültecilerin büyük bir çoğunluğunun Nouf bebekle aynı şartlarda yaşadığının altını çizen Kaçmaz, “Devlet önlem almamaya devam ettiği sürece bebek ölümleri son bulmayacak. Yetkiler derhal müdahale etmeli. Tüm mültecilere geçici koruma belgesi vermeli” dedi.

‘Devlet mülteciler için 3 milyar Euro yardım aldı’

Nouf bebeğin ölümünün bir insanlık ayıbı olduğunu söyleyen Kaçmaz, “Tarif edilemez utanç ise 3 aylık bir bebeğin açlıktan ölmesidir” dedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden (AP) mültecilerin ihtiyaçlarını gidermek için 3 milyar Euro aldığını hatırlatan Kaçmaz, “Hiçbir devlet kurumu mültecilere kesinlikle yardım etmiyor. Mültecilerin temel hakları olan barınma, gıda ve sağlık hakları kesinlikle sağlanmıyor” dedi.

İZMİR