Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

‘Ticari sır’ gerekçesi!

->

-> 13

AKP iktidarının yıllardır “kader” dediği maden facialarından birinin yaşandığı Gurgum’un (Maraş) Afşin ilçesinde Ciner Grubu’na ait Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin Afşin’deki Çöllolar kömür sahasında, 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez “şev kayması” olarak adlandırılan toprak kayması meydana gelmişti. İlk toprak kaymasında bir işçi yaşamını yitirirken, ikinci faciada ise 10 işçi toprağın altında kaldı. 10 işçiden birinin cenazesi çıkarılsa da, 9 işçinin cenazesi hala göçük altında. Aradan geçen yıllara rağmen Enerji Bakanlığı sessizliğini bozmadı.

Facianın ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), faciaya ilişkin hazırladığı raporunda “Gerekli güvenlik sağlanmadan, bir üretim zorlaması olmuştur” tespitinde bulunmuştu.

HDP eski Milletvekili Levent Tüzel, konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının yanıtlaması istemiyle verdikleri soru önergelerine “ticari sır”, “yargı süreci” gerekçeleriyle tatmin edici yanıtlar gelmediğini ifade etmişti.

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014’te meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocakları, 2009 yılında Ciner Grubu’ndan devralınmıştı.