Bizi takip edin

Yaşam

Tam kadro yolsuzluk

->

-> 11

İktidara geldiği günden beri AKP’li bakan, milletvekili ve yöneticilerinin öncülük ettiği yolsuzluk ve usulsüzlüklerin ardı arkası kesilmiyor. AKP’li kadro Riha’daki köylülerin yüzyıllık işlettiği arazileri yakınlarına tapulayarak sonra yine köylülere satmaya çalıştı

Türkiye’de AKP’nin iktidara geldiği günden beri AKP’li bakan, milletvekili ve yöneticilerin öncülük ettiği yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sonu gelmiyor. İddaya göre Riha’da (Urfa), eski AKP Urfa Milletvekili Müfit Yetkin, Riha Merkez Karaköprü ilçesine bağlı 16 mahalllede 70 bin dönüm üzerinde araziyi akrabaları üzerine tapulayıp yüzyıllardır o arazileri ekip biçen asıl sahiplerine kurmuş olduğu çete üzerinden fahiş fiyatlarla satarak büyük bir rant ve yolsuzluğa imza attı.

Biri alan açtı diğeri tapuladı

Söz konusu arazilerin verimli ve önemli olması ise dönen rant ve usulsüzlük boyutunu gözler önüne seriyor. İddialara göre yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin eski AKP Urfa Milletvekili Müfit Yetkin ile dönemin AKP’li Karaköprü Belediyesi ve şimdinin AKP Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ile beraber yapıldığı belirtildi. Belediye içerisindeki kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Çiftçi’nin tapulama işlerinde Yetkin’e alan açtığı öğrenildi. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AKP Urfa Milletvekili Faruk Çelik’in de aracı olduğu yolsuzluklarda kimi belge ve evraklara imza attığı belirtildi.

‘6 ay sonra anladık’

Yaklaşık 100 haneden oluşan Horzum Mahallesi sakinleri, 805 dönümlük arazilerinin Yetkin’in halası Emine Yetkin üzerine tapulandığını, yapılan usulsüzlük ve rant olayından 6 ay sonra haberdar olduklarının altını çizdi. Horzum Mahalle Muhtarı Mustafa Kılıç, durumu tapu kadastroya gidince öğrendiklerini dile getirdi. Yapılan sahtecilik ve usulsüzlüğe tapu kadastroda AKP’li eski milletvekili Yetkin’in ayarladığı bazı müdür ve memurların da karıştığını söyleyen Kılıç, hazine arazisini 100 yılı aşkın süredir işlettiklerini bu arazilerin kendilerine büyüklerinden kaldığının altını çizdi. Yapılan usulsüz tapulama işlemi ardından kendilerine avukatlar aracılığıyla mektup gönderildiğini söyleyen Kılıç, mektupta “Bir dönüm araziyi 15 bin TL’ye size verelim” diye kendilerine satılmak istendiğini, açmak istedikleri davayı hiçbir avukatın almadığını kaydetti. Kılıç, “Mahkemeye gittiğimizde avukatlar bize ‘Bu adamlar işin içerisinde ise biz giremeyiz. Onlardan korkuyoruz’ dediler” diye ifade etti.

‘Yeterki ses etmeyin’ yalvarışı

Daha sonra AKP’li eski milletvekili Yetkin’in avukatlarının kendilerine “Siz ses etmeyin dönümünü 3 bin TL’ye size verelim. Yeter ki ses etmeyin” teklifiyle geldiklerini söyleyen Kılıç, “Tarlamızı bize geri satacaklar ve bize de ses etmeyin diyorlar” diyerek durumun vahametine dikkat çekti. AKP eski milletvekili Müfit Yetkin ile de görüştüklerini söyleyen Kılıç, “O da bize ‘avukatların yanına gidin bizim yanımıza gelmeyin’ diyor. Avukat da suçu bunların üstüne atıyor. Çiftçi olarak nereye gidelim. AKP Urfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü de aradık. O da ‘halledeceğiz’ dedi, bekliyoruz ama halen hallolmadı. Biz nereye gideceğiz. Yüz senedir elimizde olan tarlalarımızı alıyorlar. Zengin insanlara peşkeş çekip ağalara veriyorlar” dedi.

Ferhat Botan / Riha-Anf