Bizi takip edin

Haber

Şirnex halkı bir kez daha mağdur edildi

->

-> 61

Yasak, kuşatma, yıkım ve talanın 8 ay sürdüğü Şirnex’te, yaşamın yeniden inşa edilmesini örgütleyecek sivil toplum örgütlerinin kapatılması ve seçilmişlerin tutuklanması ile Şirnex halkı bir kez daha mağdur edildi

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart’tan 14 Kasım’a kadar devam eden yasak boyunca yaşam alanları elinden alınan ve talan edilen yurttaşlar, sorunlarını aktaracağı kurumlarının da kapatılmasıyla ayrıca mağdur edildi. Yasak süresince çadırlarda yaşamak zorunda kalan yurttaşlar olmak üzere farklı belde ve ilçelere yerleşen yurttaşlara gıda ve benzeri yardımları ulaştıran kurumların kapısına kilit vurulması ve seçilmiş siyasetçilerin tutuklanması halkı bir kez daha mağdur etti. Yasağın kalkmasının ardından evleri yıkılan, eşyaları yağmalanan yurttaşların başvuru yapabilecekleri dernek ile sivil toplum örgütleri mühürlenirken, yerel yönetim temsilcileri ile parti yöneticilerin tutuklanması ile dayanışmanın önü kesildi.

‘Dayanışma ağı kuracak kurum bırakmadılar’

8-aycanHalkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encu tutuklanırken, Faysal Sarıyıldız hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Şirnex’te kalan tek Milletvekili Aycan İrmez ile birlikte HDP farklı kentlerden vekilleri yurttaşların sorunlarıyla ilgilenmesi için görevlendirdi. Kentte çalışma yürüten İrmez, yaşanan saldırılar sonucunda kentin 7 büyük mahallesi yıkılmış durumda. Ne bir ev, ne bir sokak, ne mahalle ne de insanların başlarını sokabilecekleri bir çatı dahi bulunmuyor. Tabiri caiz ise; “Taş üstünde taş bırakılmamış bir şehir ile karşı karşıyayız” dedi. Tüm saldırılara rağmen topraklarını terk etmeyen halkın büyük bir direniş tarihi yazdığına dikkat çeken İrmez, “Şırnak halkı başlarını sokacak çatıları olmasa da kentin çevresinde bir direniş gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

‘Halkın bize verdiği umutla çalışıyoruz’

Yasağın kalkmasıyla topraklarına geri dönen yurttaşların evlerini bulamadıkları gibi kurumlarını ve temsilcilerini de bulamadıklarını hatırlatan İrmez, yasak boyunca halk ile dayanışma içinde olan herkesin tutuklandığını, her kurumun kapatıldığını ifade ederek, bununla dayanışmanın önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi. Günlerdir yürüttükleri çalışmalarda halkın yıkılmadığını ve iradesine sahip çıktığını gördüklerini vurgulayan İrmez, “Halkın bize verdiği umutla çalışıyoruz. Ziyaretlerimizde halkın baş eğmeyeceğinin tablosunu gördük. Biz de tek kişi kalsak da halkımızla dayanışma içinde olacağız” diye konuştu.

ŞIRNEX