Bizi takip edin

Dünya

‘Rusya ile derin görüş ayrılıkları var’

->

-> 7

Avrupa’ya veda turu yapan ABD Başkanı Barack Obama, Rusya ile Ukrayna ve Suriye konularında belirgin görüş ayrılıkları bulunduğunu söyledi.

Obama, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşmak için her türlü çabayı harcayacaklarını ve yeni ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın da bu konuda politikasını değiştirmesini beklemediğini belirtti.

Obama, “Burada Rusya’nın askeri olarak faaliyette bulunması ve Esad rejiminin, kısmen vahşi yöntemlerini, seçim yapmadan her yeri bombalamasını göz önünde bulundurursak, Rusya’ya ya da İran’a yönelik politikamızda 180 derecelik bir dönüş olmasını beklememek lazım. Oradaki insanlara yardım edebilmek için insani adımlar atmaya çalışacağız. Burada şiddete son verilmesini ve ateşkesi sağlamaya çalışacağız. Ancak sonuçta sorun Rusya’nın Esad hükümetini ikna edebilmesi ile çözülebilir… ben gerçekçiyim. Rusya’nın dünyaya bakış açısı konusunda belirgin farklılıklar olduğunu gördüm. Daha önce de belirttiğimiz gibi demokrasi, düşünce özgürlüğü gibi konularda” şeklinde konuştu.

“Ukrayna ve Suriye konularında belirgin görüş ayrılıklarımız var” diyen Obama, Rusya’nın siber saldırılarda da bulunduğunu, ancak bunun diğer ülkeler tarafından da yapıldığını, bunları önleyecek altyapıların oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Görev yaptığı 8 yıl içinde, teröre karşı mücadele ve mülteci akını konularında da Merkel ile çok iyi işbirliği yaptığını belirten Obama, bu işbirliği sayesinde Avrupa’da bugüne kadar görülmemiş bir güvenliğin de sağlandığını savundu. Merkel de, Obama’ya veda etmenin kendisine zor geldiğini de belirtti. Obama, NOBEL almasına rağmen Guantanamo Hapishanesi’ni kapatmayı başaramadı., Afganistan işgalini bitirmedi. Yemen, Libya gibi ülkelerde kanlı saldırılara destek oldu. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren grupların arkasındaki ülkeleri silahlandırdı ve fiilen de destekledi. BERLİN