Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Penseyle dişimi çektiler’

->

-> 11

Urfa Cezaevi’nden İHD’ye mektup gönderen tutsaklar, gözaltında yaşadıkları işkenceleri anlattı. İşkence, tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını belirten tutsak Yusuf Çetin, ‘Zorla bir dişimi pense ile çekip, kafama silah doğrulttular’ dedi

Olağaüstü Hal (OHAL) ile birlikte cezaevinde yaşanan işkenceler gün geçtikçe artıyor. Urfa T Tipi Cezaevi’nden İHD’ye mektup gönderen tutsaklar, “elektrik verme, pense ile diş çekme, cinsel şiddet ve tehdit” gibi işkencelere maruz kaldıklarını yazdı. Bir süre önce yasal yollarla gittiği Suriye’de DAİŞ saldırısı sonucu sağ kulağı ile göz duyularını kaybeden ve Türkiye’ye döndüğünde evinde gözaltına alınıp tutuklanan Cemal Işık, polislerin işkenceyle hazırladıkları ifadeyi imzalatmaya çalıştığını belirtti. Bunu yapmadığı için de cinsel bölgeye darp etme, cop sokma, elektrik verme gibi onur kırıcı işkencelere maruz kaldığını söyleyen Işık, mektupta şunu belirtti: “Bu süreçte defalarca bilincimi kaybettim. Tüm bunların gerçekleştiği yer Ceylanpınar’da bulunan Terörle Mücadele Şubesi’dir.”

İşkence ekibi

Aynı cezaevinde bulunan tutsak Faruk Bayğut da, Urfa Terörle Mücadele Şubesi’nde polis olmadığını söyleyen 5-6 kişilik bir ekip tarafından işkence ve hakarete maruz kaldığını belirtti. İşkenceler sürerken daha sonradan polis olduğunu öğrendikleri bir kişinin kendini avukat olarak tanıtıp bazı ifadeleri kabul etmelerini istediğini aktardı. Kaniya Xezalan’da (Akçakale) gözaltına alınıp tutuklanan Yusuf Çetin, jandarma tarafından Akçakale Jandarma Karakolu’na götürülürken zırhlı araç içinde kaba dayakla işkenceye maruz kaldığını daha sonra karakola gelen sivil polislerin işkenceye ağır şekilde devam ettiğini ifade etti. Çetin, mektubunda şunları söyledi: “Zorla bir dişimi pense ile çektiler. Ağzım, yüzüm kanlar içinde kalmıştı. Kafama silah doğrultup tehdit, küfür, hakaret ederek onların istedikleri ifadeyi zorla imzalattılar.” Urfa TEM Şubesi’nde, çıplak ve gözleri kapalı halde işkence ve hakaretlere maruz kaldığını söyleyen tutsak Ali Altın ise kendisine “Ermeni misin Müslüman mısın?” denilerek küfürler edildiğini söyledi.

Doktora tehdit

Diğer bir tutuklu Feyzullah Kıpkaç da Pirsûs’ta (Suruç) gözaltına alınırken beraber gözaltına alındığı kadının üzerine ifade vermesi için işkence yapıldığını söyledi. Kıpçak, işkence sonrası Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünde gördüklerini yazacağını söyleyen görevli doktorun polislerce tehdit edildiğini ve daha sonra doktorun davranışlarının değiştiğini belirtti.

İşkence belgelendi

Geçtiğimiz temmuz ayında Riha’da 7 gün gözaltında tutulan M.A.G., ve M.K., adlı gençlerin Avukatı Gülhan Kaya da, müvekkillerine işkence yapıldığını, doktorların ise işkence izlerini raporlamadığını açıklamıştı. Yetkililer tarafından inkar edilen işkence iddiaları daha sonra Adli Tıp Uzmanı Mehmet Ali Malkoç tarafından hazırlanan raporla belgelenmişti.

Deniz Nazlım / Ankara