Bizi takip edin

Hak İhlalleri

3 ilde 21 tutuklama, 7 gözaltı

->

-> 59

Mêrdîn’in merkez ve ilçelerinde 18 gün önce DBP yöneticilerine yapılan operasyon ile gözaltına alınan 31 siyasetçiden 20’si tutuklandı. Nisêbin, Cizîr ve Gever’de de 7 kişi gözaltına alınırken, 1 yurttaş tutuklandı

Mêrdîn (Mardin) merkez ile Dêrik (Derik), Şemrex (Mazıdağı), Nisêbîn (Nusaybin), Stewr (Savur), Kerboran (Dargeçit), Mehsert (Ömerli) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinde, 1 Kasım’da gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 31 yöneticisinden 20’si tutuklandı. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde 18 gün tutulduktan sonra adliyeye çıkarılan siyasetçilerden 11’i savcılık ifadelerinden sonra adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk edilirken, 20’si ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mardin Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkartılan DBP İl Eşbaşkanı Ahmet Eken, DBP Qoser İlçe Eşbaşkanı Ali Dinler, Nisêbîn Belediyesi Meclis üyeleri Selim Aslan, Şeyba Şık, DBP Nisêbîn İlçe Eşbaşkanları Ziynet Algan, Celal Ata, ilçe yöneticisi Necat Kozluk’un da aralarında bulunduğu 20 siyasetçi “örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı. 11 siyasetçi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan siyasetçiler Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Nisêbîn ve Cizîr’de 5 gözaltı

Öte yandan Nisêbin ilçesinde eski Nisebîn Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Dinç, Selahattin Eyyubi Mahalle Muhtarı Hayrettin Çakır, Hayrettin Saltıkalp ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 4 kişi Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Şirnex’ın (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde de 55 yaşındaki Barış Anneleri Meclisi Üyesi Zekiye Akdoğan evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Akdoğan’ın Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Gever’de gözaltı ve tutuklama

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde ise, Jiyan Özdemir ile ismi öğrenilemeyen bir kadın polisler tarafından çarşı merkezinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 2 kadın İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İlçede 2 gün önce gözaltına alınan Ayhan Kızıldoğan adlı yurttaş da “örgüt üyeliği” iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Hakkari Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

HABER MERKEZİ