Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Kırbayır: Onların suçu, bizlere güzel olanı yaşatmaktı

->

-> 12

Cumartesi İnsanları ve Cumartesi Anneleri Galatasaray Lisesi önünde 608’inci kez bir araya gelirken, Amed’te de 406’ncı haftasında bir araya geldi. Êlih’te bir araya gelmek isteyen kayıp yakınları OHAL kararı ile engellendi. Kayıp yakınlarından Mikail Kırbayır, ‘Gözüne baktığınız, gözümüze bakan bu gencecik insanlar bu ülkenin yurttaşlarıydı. Onların suçu, bizlere iyiyi, doğruyu, güzeli yaşatmaktı’ dedi

Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları kayıplarının akıbetini sormak için İstanbul ve Amed’de bir araya gelirken, Êlih’te (Batman) ise engellendi. Kayıp yakınları, Galatasaray Meydanı’nda kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için 608’inci kez bir araya geldi. Bu hafta 12 Eylül 1980 askeri darbe sonrası göz altında kaybedilen Hayrettin Eren’in akıbeti soruldu. 12 Eylül döneminde kaybedilen Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’nın bıraktığı yerden ağabeyi Mikail Kırbayır, kardeşinin akıbetini sormaya devam ediyor. 36 yıldır aynı taleple ve aynı sözlerle Galatasaray Lisesi önünde kaybedilenlerin akıbetini sorduklarını ifade eden Kırbayır, “Bunların suçu neydi?” diyerek, eyleme katılanlardan 5 saniyeliğine ellerindeki kayıp yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu dövizlere bakmasını istedi. Kırbayır, “Gözüne baktığınız, gözümüze bakan bu gencecik insanlar bu ülkenin yurttaşlarıydı. Onların suçu, bizlere iyiyi, doğruyu, güzeli yaşatmaktı” diye konuştu.

‘Ülkeyi yönetenlerin utanması gerekiyor’

12 Eylül dönemi kayıplarından Süleyman Cihan’in ağabeyi Ahmet Cihan da, “Bu ülkeyi yönetenler bu ayıpla yaşayamazlar. Elmas Ana ile 1986 yılından beridir tanışıyoruz. Elmas Ana o zaman da söylediği tek şey vardı. ‘Ben oğlumun sadece kemiklerini istiyorum. Çiçeklerle donatacak bir mezarı olsun istiyorum’ diye. Bugün de aynı şeyi söylüyor. Artık utanmaları gerek bu ülkeyi yönetenlerin” sözleriyle tepki gösterdi.

Ağar’ın ‘Ellerinde bıçak bile yoktu’ sözleri hatırlatıldı

12 Eylül’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube’de gözaltında kaybettiği oğlu Hayrettin Eren’in akıbetini soran anne Elmas Eren de, dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın “Solcular çok efendi çocuklardı. Ellerinde bir bıçak bile yoktu” sözlerine atıfta bulundu. Elmas, “Ellerinde bıçakları dahi olmayan gül gibi gençlerden ne istediniz o zaman? Neleri vardı? Ne suç işlediler? Hırsızlık mı yaptılar?” diye sordu. Eren, yılmayacağını, oğlunun kemiklerini bulana dek, son nefesine kadar Galatasaray Lisesi önünde olacağını kaydetti.

Kayıp_yakınları_Amed

Amed’de kayıp yakınları: Adaletin peşini bırakmayacağız

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi üyeleri ve kayıp yakınlarının her hafta “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla Amed’te gerçekleştirdiği eylem, 406’ncı haftasında da devam etti. Daha önce her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirilen eylem, bu hafta da OHAL yasağından dolayı İHD Amed Şubesi binasında yapıldı. Kayıp yakınları, İHD şube üyeleri ve Barış Anneleri’nin katıldığı eylemde ilk olarak İHD Amed Şube Başkanı Raci Bilici konuştu. Faillerin korunduğunu vurgulayan Bilici, “Tek bir kaybın faili kalıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Anneler, insan hakları savunucuları, adaletin peşini bırakmayacak” şeklinde konuştu. 15 Ekim 1994 yılında askerler tarafından Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Taşıtlı köyünden zorla alınan, kendisinden bir daha haber alınamayan 61 yaşındaki 9 çocuk babası Nazım Gülmez’in hikayesini okudu.

Êlih’te eylem yasaklandı

Êlih’te (Batman) de her hafta İHD Êlih Şubesi ile kayıp yakınları “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan eylemin, valilik tarafından OHAL gerekçesiyle yasaklanması nedeniyle yapılmadı. İHD Êlih Şubesi yöneticileri, yasak kararının geri çekilmesi için savcılığa başvuracaklarını belirtti.