Bizi takip edin

Yaşam

İhraçlarla sağlık hizmetleri çöktü

->

-> 9

29 Ekim 2016’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Amed’de toplam 193 sağlık emekçisi ihraç edildi. İhraç edilenlerin 100’ü Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nden, 74’ü Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan (SES) olmak üzere Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde çalışan sağlıkçılardan oluşuyor. İhraç kararının ardından pek çok birim ise yeni istihdamların oluşturulmaması nedeniyle kapatıldı. Bu durum sağlık emekçileriyle birlikte halkın da mağdur olmasına sebep oldu. Amed’de Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastanesi’nde bulunan Çocuk Nefroloji, Çocuk Gastroentroloji ve Çocuk Nöroloji poliklinikleri doktor olmadığı için kapatıldı. Aynı şekilde Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahi polikliniği de doktorların ihraç edilmesi nedeniyle kapatıldı. Bu yüzden kalp hastanesinde by-pass ameliyatı yapılamıyor. Yine Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğinde bulunan tek doktor da ihraç edildi.

Pasaportları iptal edildi

Sağlık hizmetlerinden yararlanamayan yurttaşlar, çocuk polikliniklerin kapatılması ve by-pass ameliyatı gibi acil durumlar için Meletî (Malatya), Xarpêt (Elazığ) gibi çevre illere gitmek zorunda kalıyor. Bu mağduriyet sadece sağlık emekçilerinin görevlerinden edinmesiyle de sınırlı değil aynı zamanda sağlık emekçilerinin pasaportlarına el konularak yurt dışındaki çalışmalarının da önüne geçiliyor.

Toplum ölüme mahkum ediliyor

Son KHK’lerle ihraç edilen Amed SES Eşbaşkanı Selma Atabey, ihraçların hem sağlık emekçilerine hem de halka büyük bir mağduriyet yaşattığını dile getirerek, “Hastanelerde doktor ve hemşirelerin ihraç edilmesiyle personel açığı arttı ve birçok servis kapatıldı. Hastanelerde birçok birim sağlık hizmeti üretemez durumda. Yoksul insanlar il dışına çıkmak zorunda kalıyor veya gidemediği için ölüme mahkum ediliyor” diyerek tepki gösterdi. AMED