Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Göçükten bir işçi daha çıkarıldı; 6 şüpheli gözaltında

->

-> 15

Hizxêr ilçesinde Ciner Grubu’na ait bakır madeninde meydana gelen faciada göçük altında kalan Mehmet Şefik Tuncer’in cenazesine ulaşıldı. Öte yandan faciadan sorumlu tutulan 6 şüpheli gözaltına alındı

Sêrt’in (Siirt) Xizxêr (Şirvan) ilçesinde önceki gün meydana gelen bakır madenindeki faciada 16 işçiden 4’ünün cenazesine dünkü aramalarda ulaşıldı. Bu sabah yapılan çalışmalarda göçükten bir işçinin daha cansız bedeni çıkarıldı. Göçük altında kalan Mehmet Şefik Tuncer’in cenazesi iş arkadaşları tarafından bulundu. Tuncer’in cenazesinin çıkarılmasıyla anne Nafya Tuncer sinir krizi geçirdi. 11 işçiyi arama çalışmaları ise devam ediyor. Sêrt, Êlih (Batman), Amed, Wan, Erzerom’dan gelen yardım ekipleri de çalışmalara katıldı. Cansız bedenlerine ulaşılan işçilerden ekskavatör operatörü Murat Ant ile kamyon şoförü Reşit Can, dün Sêrt’te toprağa verildi. Diğer iki kişinin ise ekskavatör operatörü Savaş Kızılkan ve kamyon şoförü Bedrettin Çaylı’nın cenazeleri ise bekletiliyor.

6 şüpheli gözaltında

Maden köyünde Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik’e ait bakır madeninde meydana gelen ve 5 işçinin hayatını kaybettiği göçük sonrası 6 kişi gözaltına alındı. Maden Köyü’ndeki bakır madeninde 17 Kasım’da meydana gelen ve 16 emekçinin göçük altında kalan işçileri arama çalışmaları sürüyor. 5 işçinin cenazesi çıkarılırken 2 işçi defnedildi. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, olayda idari kusur olup olmadığının araştırıldığını, Siirt başsavcılığının da soruşturma başlattığını açıklamıştı.

Öte yandan maden sahasını incelemeye gelen Enerji Bakanı Berat Albayrak köylüler tarafından protesto edildi. İki köylü polisler tarafından hakaret edilerek gözaltına alındı.

SÊRT